FEJDÍSZVADÁSZAT Van, ki felszedi, más levágja a szarvas homlokáról
Száz forint híján kétezer forintot kaphat a szarvasagancs kilójáért, aki leadja a Gemenc Rt. szekszárdi erdészetének. Pontosabban az az ötven ember kaphatja meg a jelzett öszszeget, akinek erre hivatalos engedélye van. Az agancsgyűjtés magánakcióban ugyanis tilos.
Mégis, becslések szerint a februárban-márciusban elhullajtott agancsok mindössze harmada kerül az erdészethez, a többiről nem tudnak semmit. Valószínűleg egy részét illegálisan szedik össze. A szekszárdi erdészet területén 800 szarvas él, köztük háromszáz agancsos bika.
A hullott trófeák harmada jut az erdészethez
Az agancshullatás idejét éljük. Februárban, először a nagyobb szarvasbikák kezdenek megválni fejdíszüktől a gemenci erdőn, márciusban a kisebbek. Az agancsokat az erdészet felvásárolja, de nem akárki járhatja a vadont, hogy trófeákat gyűjtögessen. Máté Béla, a szekszárdi erdészet vezetője arról tájékoztatott, hogy mintegy ötven engedélyt adtak ki az idén. Az átvételi ár 1900 forint kilónként.
A területen mintegy 800 szarvas él, közülük 300 az agancsos bika. Általában az elhullatott fejdíszek egyharmada kerül az erdészethez, a többit elvileg nem találják meg. A beszolgáltatottakat aztán nagy tételben továbbadja az átvevő. Tavaly Németországba szállították egy dísztárgygyártó cégnek.
Rebesgetik, hogy gyógyszert is készítenek agancsőrleményből. Az erdészetvezető is hallott ilyesmiről, ám nem az elhullatott, hanem a még élő, barkás, májusi fejdíszétől fosztják meg az állatot, mert abból állítólag potencianövelő szer nyerhető. Ismeretei szerint Magyarországon is van olyan szarvasfarm, ahol ezzel foglalkoznak, ami durva állatkínzás és semmi tudományos alapja nincs.
Wessely Gábor