Az áradások ellenére egyelőre nincs ok az aggodalomra, a településeéket nem veszélyeztetik a folyók
A Bodrog vízszintje tegnap Bodrogszerdahelynél 656 centiméter volt, itt első fokú készültség van érvényben. A Latorcán Nagykaposnál hétfőn 622 centiméteres vízállást mértek, a folyónál így már másodfokú árvízvédelmi készültséget kellett meghirdetni.
A Laborc és az Ung szintje ugyancsak emelkedett, ám az Iskénél mért 589, illetve a Lékárdnál jegyzett 449 centiméteres vízállás egyelőre semmiféle rendkívüli intézkedés bevezetését nem indokolja. A szakemberek szerint a régióban kialakult helyzet komolyabb aggodalomra nem ad okot. A Bodrog néhány éve 960 centiméterre emelkedett, ám a gátakat akkor sem szakította át, csak néhány ponton észleltek kisebb szivárgást. Azóta a folyó gátjait megerősítették. A szakemberek előrejelzései szerint a Bodrog szintje ma 680 centiméterre emelkedhet, ez mindössze 20 centiméterrel kevesebb annál, hogy itt is elrendeljék a másodfokú készültséget. A Latorca tegnap tetőzött, s ha a közeli napokban nem lesznek kiadósabb esőzések, valószínűleg nem árad tovább. A vízügyi hatóság emberei a Tisza öt kilométeres szlovákiai szakaszán egyelőre nem rendeltek el fokozott árvízvédelmi készültséget. Annak veszélye, hogy a folyó a gátakon is átfolyjon, nem áll fenn.
Kopasz József, Nagytárkány polgármestere elmondta, ha a Tisza szintje jelentősen megemelkedik, akkor a víz a mederből először a község melletti holtágba folyik át, s ha ez megtelt, általában a Kis- és a Nagytárkány közötti mintegy hétszáz hektáros földterületet önti el. Erre az elmúlt években már többször volt példa. Az ártéren négy családi ház található, egyelőre ezek tulajdonosai minden gond nélkül meg tudják közelíteni az ingatlanjaikat. Az 1998-as árvíz idején a gátaknál több helyen is észleltek kisebb szivárgást, ezért a következő év nyarán azokat megerősítették. Azóta egyszer sem fordult elő, hogy a Tisza áradáskor komolyan veszélyeztette volna a környező falvakat. A folyó vízszintje 2002-ben volt a legmagasabb, akkor jóval meghaladta a kilenc métert. Ahhoz, hogy a falu régi temetője víz alá kerüljön, legalább harmadfokú készültségnek kellene lennie a folyón. Nagytárkányban a legidősebb polgárok sem emlékeznek olyan esetre, amikor a Tisza betört volna a faluba. Az 1940-es árvíz idején a kritikus szint eléréséhez alig néhány centiméter hiányzott, ám akkor a folyó gátjai jóval alacsonyabbak voltak a mostaniaknál.
A Duna két métert emelkedett
Pozsony. A leggyorsabban – egy nap alatt két métert – a Duna szintje nőtt. Tegnap 560 centiméterre emelkedett, az első fokú árvízvédelmi készültséget 650 centiméternél rendelik el. Szakértők szerint az áradás az évszaknak megfelelő. „Feltételezéseink szerint a Duna szintje nem emelkedik tovább, természetesen sok függ a csapadék mennyiségétől is. Szerdától ismét lehűlés várható, ami fékezni fogja a folyók áradását” – magyarázta Anton Lap¹anský, a Szlovák Meteorológiai Intézet munkatársa. Veszélyt csak a gyors felmelegedés jelenthet, hiszen a Garam, az Ipoly, a Rima és a Sajó vízgyűjtő területén rekordmennyiségű hó van. A Morva magas vízállása miatt Moravský Svätý Jánnál tegnap reggel lezárták a határátkelőt, Záhorská Vesnél is jelentősen lelassult a határforgalom. (dem)
LECZO ZOLTÁN