LOBBI. Erdőgazdálkodási reformokat sürget a Fagazdasági Országos Szakmai Szövetség (Fagosz), a Magán Erdőtulajdonosok és Gazdálkodók Országos Szövetsége (Megosz), illetve az Országos Erdészeti Egyesület (OEE). Magyarország termőföldjének mintegy 25 százaléka erdő, ehhez képest az erdőgazdálkodás kérdése méltatlanul háttérbe van szorítva - áll a három szervezet összegzésében.
A közel 800 ezer hektár magánerdőből 250 ezer hektáron gyakorlatilag nem folyik gazdálkodás. Ezt részben orvosolná, ha az üzemtervezési kötelezettség alá eső területek alsó határát 30 hektárra emelnék -fogalmazott Sárvári János, a Megosz főtitkára. A szakember szerint az erdőgazdálkodással járó adminisztratív költségek olyan magasak, hogy az elriasztja a kisbirtokosokat a legális erdőműveléstől.
A másik probléma, hogy a magánerdők jó része osztatlan közös tulajdonban van, miközben a birtokstruktúra rendkívül szétaprózódott. A koncentráció egyik feltétele a birtokok nevesítése lenne. Az érdekképviseletek célja, hogy javaslataik még az idén bekerülhessenek az erdészeti törvénybe.
A három szervezet szerint erdőőri hálózatot kellene szervezni, továbbá a visszaélések szankcionálását is célszerű lenne szigorítani. Emellett a kormányzati érdekképviselet meg
erősítése érdekében a Földművelésügyi és Vidékfejlesztési Minisztériumon belül ismét fel kellene állítani az Erdészeti és Faipari Hivatalt, miközben a másodlagos faipar - így a bútorgyártás - a Gazdasági és Közlekedési Minisztérium felügyelete alatt maradhatna.
NIG
Javaslatok
A nemzeti erdőprogram elemei épüljenek be az erdőtörvényben.
A gazdálkodás feltételeinek rugalmasabbá tétele.
A tulajdoni viszonyok átalakításának segítése. Az FVM Erdészeti és Faipari Hivatalának visszaállítása.