Kerekes székkel a vonaton (Heves Megyei Hírlap)

Csillag inaktívCsillag inaktívCsillag inaktívCsillag inaktívCsillag inaktív
 
2006. április 1.
BERUHÁZÁS Kilencvenmillió forintos fejlesztés a kirándulóhelyen
 A rámpa lehetővé teszi, hogy a kerekes székkel közlekedők is feljussanak az erdei kisvasútra
SZILVÁSVÁRAD Az erdei kisvasút szezonnyitójával összekapcsolva tegnap ünnepélyesen lerakták a Szalajka-völgyi fejlesztési projekt első beruházásának alapkövét. A rendezvényen adták át azt a vasúti kocsit is, amelyet a mozgásukban korlátozott emberek számára alakítottak át.

A Szalajka-völgy az ország egyik leglátogatottabb kirándulóhelye. A felmérések szerint évente csaknem hatszázezren fordulnak meg a völgyben, hazai és külföldi turisták egyaránt. A terület az Egererdő Zrt. kezelésében, a Bükki Nemzeti Park részeként funkcionál. A zrt. közjóléti tevékenységének és erőforrásainak jelentős része ide koncentrálódik, a páratlan természeti képződmények fenntartása, a látogatók kiszolgálása fontos és kiemelt feladat.
Az Egererdő a völgyben erdei kisvasutat, erdei és erdészeti múzeumot, erdei iskolát, pisztrángostavakat és egyéb közjóléti berendezéseket működtet. A völgy elejére magánvállalkozók települtek, gasztronómiai és szórakozási lehetőségeket kínálva. A Szalajka belső részeit továbbra is a zrt. szeretné kézben tartani, és igényesen, biztonságosan működtetni. Most, a fejlesztési projekt első szakaszában az eddigi MÁV-rakodó helyén elkerülő utat és parkolót építenek ki. Szilvásváradon főleg nagyobb rendezvényekkor rendkívül szűk a parkolási kapacitás, kocsisorok, forgalmi dugók alakulnak ki, ezért a település számára is fontos a parkolási lehetőség bővülése. Az elkerülő út pedig azt teszi lehetővé, hogy a butik- és étteremsor a gépjárműforgalomtól elzárt sétálóutcává váljon.
A fejlesztési tervben a kisvasúti kocsik légfékes rendszerének kiépítése is szerepel, mert forgalombiztonsági okból ez ugyancsak fontos, lévén ez a vasúti pálya a legmeredekebb az országban.
A projekt második szakaszában a völgy infrastruktúrájának fejlesztésére is sor kerül. Tervezik a múzeumok, a pisztrángtelep felújítását, további vadbemutató hely létesítését, nyilvános WC kiépítését, szelektív hulladékgyűjtő rendszer kialakítását. A végcél, hogy a völgybe látogatók az eddiginél is színvonalasabb szolgáltatást kapjanak.
A beruházás első üteme 90 millió forintba kerül, amelyhez a tulajdonos ÁPV Zrt. biztosítja a forrást.

(N. Z.)


© 2024 Forestpress. All Rights Reserved.