Hangulatos szürkületben, pirkadatban lesnek az erdők királynőjére
Március elsején indult az új vadászati év. Ezzel egy időben kezdődött a szalonkaidény, ami április 10-ig tart. A szalonka apróvad, ám különleges megjelenése és vadászata miatt szinte a nagyvadaknak járó megbecsülés övezi.
Az erdők királynőjének is nevezik, igaz, többnyire kakasok kerülnek terítékre a napnyugta utáni szürkület, illetve a napkelte előtti pirkadat néhány percében zajló, egyedi hangulatú szalonkahúzásokon.
A madár tőlünk délre telel, tavasszal vonulnak át az országon a tőlünk északra levő költőhelyeikre, de nálunk is fészkelnek példányok.
Megyénkben nagy területen megfordulnak a szalonkák. Viszonylag gyakori előfordulásukat jelzi, hogy a vadászok Tolnában is alakítottak szalonkaklubot.
Ez a madár változatosan elkészíthető, ínyenc csemege. Ám elsősorban nem a húsáért vadásszák.
Hosszú távon senkinek nem jó, ha elaprózódnak a vadászterületek
– A vadászokat mostanában a legjobban az foglalkoztatja, hogy 2007. február 28-án lejárnak a tízéves vadgazdálkodási bérleti szerződések – közölte érdeklődésünkre Kocsner Antal. A megyei vadászszövetség és vadászkamara elnöke elmondta: a földtulajdonosi közösség döntheti el, hogy bérbe adja a területet, vagy saját maga gyakorolja a vadászati jogot. A területek újraalakítása, megszervezése folyik.
A vadászkamara elnöke szerint viszont már most is vannak konfliktusok ennek kapcsán. Felhívta a figyelmet annak veszélyére, hogy a belső hatalmi harcok következményeként a vadászterületek elaprózódhatnak. Ez viszont legfeljebb átmenetileg lehet előnyös egy-egy érdekcsoportnak. Lehet ugyan kis területen is vadászni, de a vadállomány fenntartását biztosító vadgazdálkodáshoz legalább öt-hatezer hektáros területek szükségesek.
Támogatás a vadállomány megőrzésére
Pályázatot hirdetett a Földművelésügyi és Vidékfejlesztési Minisztérium (FVM) a vadászható állatfajok természetes állománya megőrzésének, a természetes élőhelyek védelmének támogatására. A természetközeli vadgazdálkodási beavatkozások elősegítését célzó pályázaton vadászati területenként legfeljebb ötmillió forint vissza nem térítendő állami támogatás nyerhető el, utólagos finanszírozással. A pályázatot május 2-ig lehet benyújtani az FVM megyei földművelésügyi hivatal vadgazdálkodási és halászati felügyelőségéhez.
Õzbakagancs: a közepesnél jobb eredményre számítanak
A vadgazdálkodók egyik meghatározó bevétele származik az őzbakvadászatból. Ennek megfelelően már várják a vadászvendégeket, hiszen április közepétől lőhető az őzbak. Az agancsok minőségét illetően a közepesnél jobb eredményre számítanak a szakemberek. Tolna megyében egyébként erős közepes őzbakállomány él. Az „igazi” vadászszezon szeptember elsején kezdődik. Addig az őzbakon kívül az egész évben vadászható fajokat lehet cserkészni, úgy, mint a vaddisznó süldőjét, malacát, kanját, vagy éppen a rókát.