Érett erdő fűrészt keres (Békés Megyei Hírlap)

Csillag inaktívCsillag inaktívCsillag inaktívCsillag inaktívCsillag inaktív
 
2006. április 11.
FAKITERMELÉS A tulajdonosok számára nem egyszerű az értékesítés Juhász Pál szarvasi erdőgazda sok tízezer forintot költött már különböző engedélyekre. Fél évszázados nyárfáit azonban máig nem sikerült kivágatnia.
Amikor Juhász Pál 1993-ban kárpótlási jegyeivel a kákai (Szarvas külterülete) 1,3 hektáros erdőterületre licitált, még nem sejtette, mekkora gondot vesz a nyakába. A bajok csak jó egy évtized elteltével jelentkeztek, amikor az erdőgazda szürke nyárfái megértek a kivágásra.

A 70 esztendős úr úgy gondolta, a fakitermelésből befolyó pénz jól jön, no meg az unokának is hagyhat majd örökségül egy megfiatalított erdőterületet. - A fakitermelésre először 2004-ben, majd — miután a korábbi dokumentum érvényessége lejárt - tavaly is megkaptam az engedélyt, de azóta sem találtam megbízható vállalkozót, aki a munkát elvégezné. A helyzetet nehezíti, hogy az engedély csak az október 15. és április 15. közötti időszakra szól, nyáron nem lehet kivágni a fákat. Ebben az időszakban azonban a kákai erdőmhöz vezető út a sár miatt legtöbbször járhatatlan.
Juhász Pál számtalan vállalkozót megkeresett, de reményt keltő ajánlatot eddig nem kapott. Az ország távolabbi pontjain talált ugyan néhány, általa megbízhatónak vélt céget, azok azonban a nagy távolság és a kevésnek ígérkező haszon miatt nem vállalták a feladatot. A nyárfák tehát egyelőre maradnak, a vágási engedély lassan lejár, s ha meg akarja újíttatni, ismét fizetheti a tízezreket.
Megkerestük az Állami Erdészeti Szolgálat (ÁESZ) kecskeméti igazgatóságát Sulyok Ferenc igazgatóhelyettes hangsúlyozta, az ÁESZ nem tud segítséget nyújtani a magánerdők tulajdonosainak az értékesítésben. Hozzátette, szükség lenne egy kamarára, mely megfelelő információkkal segíthetné a gazdálkodókat a piacon való eligazodásban. Végül mégis sikerült találnunk olyan szervezetet, amelyhez fordulhatnak a Juhász Pálhoz hasonlóan tanácsokra szoruló gazdálkodók. Ez a Magán Erdőtulajdonosok és Gazdálkodók Országos Szövetsége, ahol dr. Sárvári János főtitkár az erdészeti-integrátori hálózatra hívta fel figyelmünket. Magyarországon jelenleg 64 ilyen integrátor dolgozik, akiknek egyik feladata éppen az, hogy a magán erdőgazdálkodók fakitermelését segítsék. Az integrátorok a szövetség honlapján (www.megosz.hu) találhatók meg, a budapesti központ pedig az (1) 391-4290-es telefonszámon érhető el.

Lipták Judit

Támad az erdőmaffia?
Az erdőgazdálkodók életében az utóbbi években egyre nagyobb veszélyt jelent az „erdőmaffia” megjelenése. Békés megyében kevesebb az erdő, így ritkábban fordulnak elő falopások. Nálunk is érdemes azonban nagyon körültekintőnek lenni, mielőtt a fakivágásokra szerződést kötünk valakivel. Az erdőmaffia eddig elsősorban Ózd környékén és Zala megyében károsította meg az erdők tulajdonosait. – Három fontos lépést kellene megtenni a falopások megszüntetése érdekében – fogalmazott dr. Sárvári János, a Magán Erdőtulajdonosok és Gazdálkodók Országos Szövetségének főtitkára. – Mindenekelőtt meg kell változtatni az erdőtörvénynek azt a passzusát, amely a tulajdonos kötelességévé teszi az erdő megőrzését. Ez ugyanis egyszerűen megoldhatatlan. További fontos lépésnek tartom a korábbi erdei termék- és árszabályzat életre keltését, megújítását, valamint az elkövetők büntetési tételeinek szigorítását.

 


© 2024 Forestpress. All Rights Reserved.