HOMOKHÁTSÁG Sok gazdálkodó határozott már úgy, hogy facsemetéket ültet a földjére
Az új erdők telepítésére jelentős támogatást ad az Európai Unió, mely révén egyre több mezőgazdasági terület erdősíthető hazánkban. Évek óta megműveletlen földek vonhatók be így újra a gazdálkodásba, s mindez állandó bevételt is jelenthet a földtulajdonosoknak. Az erdőtelepítés hosszú távú befektetés, melyhez a földeket sem kell eladni.
- Régiónkban is igen sok még a parlagon álló földterület, melyek megművelése gondot okoz a tulajdonosoknak. Pillanatnyilag még sokan nem tudták eldönteni, hogy mire hasznosítsák a földjeiket. Nos, az erdőtelepítés épp az ő számukra jelenthetne megoldást, hiszen évtizedekre megoldódhat az adott földterület művelése, melyért még bérleti díjat is kapnak - tájékoztatott Sipos Ferdinánd erdész, a kiskunmajsai Boróka Kft. ügyvezetője.
Mint megtudtuk: a földtulajdonosnak nem kell önrészt sem fizetniük az erdőtelepítésért, a földbérlet fejében pedig évi 10 -51 ezer forintot is kaphatnak hektáronként. A területeket melyeken elsősorban őshonos fákat ültetnek - 20 évig bérelnék. Egy-egy aszályosabb esztendő után sok homokhátsági gazdálkodó határozott már úgy, hogy a biztosabb bevétel reményében inkább facsemetéket ültet a földjére.
- Ha valaki most döntötte el, hogy erdőt telepítene, mi a teendője?
- Az erdőtelepítéshez szükséges terveket csak szakemberek állíthatják össze, így aki az erdősítést választja, mielőbb keressen fel bennünket. Társaságunk vállalja a telepítéssel kapcsolatos -összes hatósági engedély beszerzését és a tervdokumentációk elkészítését, melyek nélkül nem lehet pályázni az uniós támogatásokra. Az igen szigorú előírásokhoz és határidőkhöz kötött pályázatokat is elkészítjük - mondta el a Boróka Kft. ügyvezetője, aki szerint a parlagfű elleni védekezésben is igen fontos szerepet tölthetnek be az erdők, hiszen a folyamatosan megművelt területekről szinte teljesen kiszoríthatják a kellemetlen allergiát okozó gyomnövényt.