VÉDEKEZÉS Az engedélyben előírtak szerint kell permetezni az érintett területet
A védekezés hatására tavaly a Dunántúlon jelentősen mérséklődött a fertőzés, Heves, Borsod, Nógrád erdeiben viszont elszaporodott a kártevő gyapjaslepke.
HEVES MEGYE Mint Rüll Gusztáv, a növény- és talajvédelmi szolgálat igazgatója tájékoztatott, az Állami Erdészeti Szolgálat szakembereivel még az ősszel felmérték a kártevő elterjedését, s úgy ítélték meg, hogy az idén is komoly kárra számíthatnak a csaknem 18 ezer hektáron.
A gyapjaslepke tojáscsomóiból április 19-én keltek ki az első lárvák, amelyek néhány nap alatt egészen a fák koronájáig lerágják a lombozatot. A táplálékkeresésre a hernyók selyemszálat képeznek magukon, s a szél segítségével akár több tíz kilométer távolságra is eljuthatnak, veszélyeztetve az erdőkhöz közeli gyümölcsösöket, a parkokat, az üdülőövezeteket és a házikerteket.
A hernyók ellen rovarölő készítményekkel lehet eredményesen védekezni, s a fiatal lárvák elpusztítása a legkedvezőbb. A kezelést április utolsó hetétől május közepéig végezhetik a közterületeken engedélyezett szerekkel, a mezőgazdasági területeken viszont a lombrágó hernyók ellen használatos készítményekkel. Az összefüggő nagyobb területeken, erdőkben a légi, a kisebb parkokban, kertekben, s a lakott részeken a gépi védekezést javasolják. Ám ügyelni kell arra, hogy a teljes lombozatot befedje a permetlé.
A gyapjaslepke 8–10 évenként szaporodik tömegesen, s 2–3 évig a környezetében levő fák teljes lombozatát elpusztítja. Ilyen helyzet legutóbb 1994-ben volt, amikor 34 ezer hektáron okoztak hatalmas károkat. Három éve a Bakonyban újrakezdődött a folyamat, s tavaly 280 ezer hektár volt fertőzött.
Mentusz Károly