Lejáró fegyvertartási engedélyek (Heves Megyei Hírlap)

Csillag inaktívCsillag inaktívCsillag inaktívCsillag inaktívCsillag inaktív
 
2006. május 2.
BÜROKRÁCIA Legálisan 206 ezer fegyvert tart 88 ezer állampolgár
Akár félmilliárd forintnyi bevételtől is eleshet az állam, ha valamennyi regisztrált fegyvertartó nem veszi a fáradságot, s nem idejében hosszabbíttatja meg engedélyét.

Nehéz időszak előtt állnak a lőfegyverrel rendelkezők, hiszen többségüknek idén jár le fegyvertartási engedélyük érvényességi ideje. Az érintettek nagy része valószínűleg nem is sejti még, hogy a hosszabbításhoz egy igen szigorú és bürokratikus eljárás szükséges.
A rendőrségi nyilvántartások szerint Magyarországon jelenleg több mint 88 ezer törvénytisztelő állampolgár összesen 206 ezer fegyvert tart otthonában, illetve munkahelyén legálisan. Ezen belül sportvadászat céljából közel 135 ezer lőfegyver van az engedélyesek birtokában. A vadászoknak négy helyre kell elzarándokolniuk, ha továbbra is a szabályokat betartva akarnak hódolni szenvedélyüknek, a többieknek - főleg a flóbertpisztoly-tulajdonosoknak - elég három helyre ellátogatniuk. A lakóhely szerint illetékes rendőrkapitánysághoz vezető utat senki sem spórolhatja meg, hiszen az ügyintézés különböző szálai ott futnak össze, és a mindent eldöntő pecsétet is ott nyomják rá a papírokra. A megújítási kérelmet elvileg azonban már nem lehet az utolsó pillanatban benyújtani, hiszen a törvény betűje szerint a hosszabbítást 30 nappal az érvényességi határidő lejárta előtt kell kezdeményezni, különben a kérelmet elutasítják. A rendőrségnek ügyünk intézéséért 2500 forintot kell csekken befizetni. Ha ezt az összeget megszorozzuk a szabályszerűen tartott fegyverek számával, akkor félmilliárd forintot is meghaladó eredményt kapunk. Cserébe viszont további öt évig lövöldözhetünk indokolt esetben legálisan. Az állam természetesen csak akkor gazdagodna ennyivel, ha valamennyi fegyvertartó venné a fáradságot és meghosszabbíttatná az engedélyét. Erről azonban nincs szó, hiszen a márciusi adatok szerint mindössze 8 ezer flóbertpisztoly tartására nyújtottak be kérelmet a rendőrséghez, holott erre a fegyvertípusra június 30-án jár le az engedélyeztetési határidő, s szerény becslések szerint is ennek többszöröse van magánkézben. A fegyverforgatóknak a körzeti orvos rendelőjébe is el kell menniük, aki maximum négy évben - idősebbeknek ennél rövidebb ideig - állapíthatja meg az alkalmasságot. Tehát minden huszadik évben fordul elő, hogy a fegyvertartási engedély érvényessége és az orvosi alkalmassági idő egybeesik:
A flóbertpisztolyra június 30-én jár le az engedélyeztetési határidő.
Nem csak a fegyvertartónak, hanem a lőfegyverének is alkalmasnak kell lennie. A fegyverek műszaki állapotáról a Polgári Kézilőfegyver- és Lőszervizsgáló Kft. jogosult dönteni. Az itt kiállított tanúsítványokra fegyvertípusonként eltérő érvényességi időt vezetnek fel, amely azonban a tíz évet egyik kategóriában sem haladja meg.
A nem vadászok kálváriája itt lezárul - bár egy tiszta erkölcsi bizonyítvány sem árt -, és az igazolásokkal a zsebben már mehetnek is a rendőrségre. A vadászoknak azonban még a vadászkamarához is vezet egy útjuk, ahol a vadászjegyeket érvényesítik.
A felsorolt állomásokat ajánlott végigjárni, hiszen az engedély nélküli fegyvertartás akár fegyverrel való visszaélésnek is minősülhet, amit két évtől nyolc évig terjedő szabadságvesztéssel is sújthatnak a bíróságok.

Vég Márton        

 


© 2024 Forestpress. All Rights Reserved.