2015. október 19. - Füzesabony | Vidékfejlesztési fórumot tartott nemrég a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara Heves Megyei Szervezete.
Jakab Tamás megyei igazgató a következő évek uniós forrásairól elmondta, 2500 milliárd forint jut az agráriumnak és ezermilliárd vidékfejlesztési célokra. A pénzek 80 százalékával a kis- és közepes gazdaságokat akarják támogatni. Hetvenkét pályázati kiírás lesz, ebből idén 31 jelenik meg, az elsők már el is érhetőek.
A források a munkahelyteremtést, a versenyképesség javítását, a termelésbiztonság javítását, a környezetkímélő gazdálkodást, a tudásbővítést és az innovációt, a rövid ellátási láncokat és a fiatal gazdákat támogatják.
Átalakult a pályázati rendszer, ezeket már a központi felületen (palyazat.gov.hu) keresztül bonyolítják le, s a Polgári Törvénykönyv szerinti támogatási szerződéseket kötnek. Egyszerűsödik az elszámolás és 50 százalék előleg is elérhető lesz. A kollektív beruházások előnyt élveznek. A korábbi európai üzemméret (EUME) helyett bevezették a standard termelési érték (STE) fogalmát.
Állattenyésztésre 75 milliárd forint jut majd, egy pályázattal legfeljebb 500 millió, közös beruházással egymilliárd forint nyerhető. A kertészettel foglalkozók 72 milliárd forinton osztozhatnak, 19,7 milliárd jut majd kis terménytárolók építésére, vízgazdálkodási és öntözési célú fejlesztésekre, például közepes méretű víztározókra, öntözőrendszerekre pedig 54 milliárd forintot szánnak. Az élelmiszer-feldolgozók pályázhatnak tároló, hűtőrendszerekre, borászati gépekre, kapacitás-bővítésre. A fiatal gazdák 37,7 milliárd forintot kapnak, az induló gazdaságok 12 millió forintot. A rövid ellátási láncok kialakítására 3,8 milliárd forint a keret, itt egy csoportban legalább öt mikrovállalkozás piacra jutását segítik egy közvetítő segítségével.
Megmarad a Natura 2000-es területeken gazdálkodók támogatása, s gazdacsoportok, de akár önkormányzatok is pályázhatnak majd időjárási károkat megelőző berendezésekre, eszközökre. A bajban lévő tejágazatban a termelők a szerkezetátalakítást kísérő állatjóléti támogatással juthatnak plusz forráshoz. Az erdőgazdálkodásban lesz erdősítési támogatás, lehet pályázni gyepek fásítására, mezővédő fásításra, valamint erdőtűz kivédésére.
Székely Zoltán megyei elnök felhívta a figyelmet arra, hogy a pályázatok pörögni fognak, három év alatt kiírják mindegyiket. Komplex beruházásokban kell gondolkodni, át kell tekinteni a folyamatokat, s mihamarabb beszerezni az építési, környezetvédelmi engedélyeket, nem pedig jövőre gondolkozni. A saját munka is elszámolható lesz a pályázatokban. Batki Szabolcs az agrár-környezetgazdálkodási (AKG) támogatásokkal kapcsolatban elmondta: 16 tematikus előíráscsoport lesz.
Az AKG forrásai 158 milliárd forintot tesznek ki, a Natura 2000-es területen gazdálkodók 51 milliárd, a kedvezőtlen adottságú területet művelők 23,6 milliárd forintra számíthatnak, az ökológiai gazdálkodást folytatók 64 milliárdra. Az AKG-t igénylőknek kötelező és választható előírásokat kell betartaniuk öt éven át. Aszerint, hogy szántón, gyepen, ültetvényen vagy nádasban gazdálkodnak, lesznek a hely adottságait figyelembe vevő célprogramok, például túzok, egyéb alföldi, dombvidéki madarak vagy lepkék védelme, belvizes gyepen, vagy szántón gazdálkodás. Az AKG-s kérelmeket november 7. és december 7. között lehet benyújtani.
Heves megyében nagy a földforgalom
Jakab Tamás igazgató beszámolt a megyei földvásárlási folyamatokról. A földforgalmi törvény életben lépett változásai miatt tavaly a második félévben 1725 föld adás-vétel került a kamara elé, idén január elseje óta pedig 2357. Lassan visszatér a törvény hatályba lépése előtti adás-vételi kedv és 80-100 ügyben kell hetente döntenie a kamara elnökségének. Az ügyszám azonban országosan a harmadik legmagasabb, ha a megyék méretét is számításba vesszük, akkor viszont valószínűleg az első. Földügyekben egyébként a megyében lévő 120 települési agrárgazdasági bizottság az elsődleges szűrők. Tóth Balázs