Ezerszáz fogoly lánc nélkül (Petőfi Népe)

Csillag inaktívCsillag inaktívCsillag inaktívCsillag inaktívCsillag inaktív
 
2006. május 10.
ÁLLATTARTÁS A kihalás veszélye fenyegeti az őshonos szárnyasokat
Tyúkok helyett foglyok kapirgálnak, szaladgálnak a móricgáti Atkári család udvarán. A kihalófélben lévő, a szabadban egyre ritkábban fellelhető, őshonos madarak tenyésztését egy évtizede kezdte el a házaspár.

Atkári Péter és felesége, Marika korábban főállása mellett fácántenyésztéssel foglalkozott. Akkoriban ez tűnt a legkézenfekvőbbnek, mivel Péter az erdészet fácántelepén dolgozott. Később aztán áttértek a fogolytenyésztésre, mert ez új volt, ráadásul gazdaságosabbnak is látszott. Ezeregyszáz madárból álló törzsállományuk fele tojó, fele kakas. A szaporulatot hazai, ausztriai és romániai vadásztársaságoknak értékesítik. A fogoly értékes madár. Egy nyolchetes példány ára meghaladja az ezer forintot, pedig még sok figyelmet, gondoskodást igényel. A kifejlett, 18-20 hetes szárnyasok ára aztán elérheti
akár a kétezer forintot is. Atkáriék a törzsállományt minden évben teljesen lecserélik, így próbálják megelőzni az esetleges megbetegedéseket - állítják.
Péter szerint: a foglyok tenyésztése nagyon kényes és időigényes tevékenység. Szakértelem nélkül nem is ajánlatos belevágni. Főleg, hogy egyre nehezebb a madarak értékesítése.
Atkáriék Bács-Kiskun megyében az elsők között vágtak bele a fogolytenyésztésbe. Az ötlet nyilván másoknak is megtetszett. Legalábbis erre enged következtetni a folyamatosan növekvő konkurencia.
Az őshonos madarak tenyésztését egyébként az unió is támogatja, ám a pályázatokhoz olyan követelményeket írnak elő, amelyeknek az őstermelők, vagy a kisebb cégek, így Atkáriék betéti társasága sem tud megfelelni. A házaspár mindazonáltal bizakodó. Mint mondják, a munkától soha nem ijedtek meg és éhen sem haltak eddig, pedig foglyot még egyetlen egyszer sem főztek.

Vajda Piroska


© 2024 Forestpress. All Rights Reserved.