Biomassza Kitörési pont lehetne Békés megye gazdasága számára
Az Európai Unió 2010-re előirányzott célkitűzése, hogy a megújuló energiaforrások — a nap-, a termál-, a szél- és a vízenergia, valamint a biomaszsza — energiapiaci jelenlétének aránya 5,3-ról 12 százalékra nőjön.
Magyarország jelentős lemaradásban van, hiszen hazánk jelenleg csak 3 százalékban hasznosítja ilyen módszerrel az energiát. (2010-re is csak 6 százalékot tudunk felvállalni.)
A kedvezőtlen előjelek ellenére a témával foglalkozó helyi szakemberek mégis egybehangzóan állítják, hogy Békés megye számára fontos kitörési pont lehet az alternatív energiaforrások, különösen a biomassza kiaknázása. Nátor István, a megyei önkormányzat osztályvezető-helyettese a közelmúltban megrendezett békéscsabai szakmai konferencián kifejtette, a térség helyzete adottságai miatt kedvező. Nagy a szántóföldi területek aránya, ami a biomassza termelése szempontjából kulcskérdés. Ki kellene használni a lehetőséget és az európai uniós törekvésekkel párhuzamosan haladva a következő költségvetési időszakban jelentős támogatási forrásokra pályázhatna a régió és ezáltal a megye is.
— Javulna az ellátásbiztonság az energiahordozók területén, a viharsarki föld sem maradna parlagon, a meglévő munkagépek pedig hasznosulnának. Ily’ módon csökkenne a munkanélküliség, javulnának az életkörülmények és a létbiztonság — érvelt a megújuló energiaforrás, a biomassza mellett a szakember.
Molnár Pál Márton
Végtelen energiaforrás
A biomassza növényi és állati szervezetek által előállított szervesanyag, melynek kialakulásban a napenergia (fotoszintézis) játszik elsődleges szerepet. Leglényegesebb tulajdonsága, hogy minden évben újratermelődik, ezért előállítása olcsó és végtelen mennyiségű energiát biztosít. Emellett környezetkímélő hatása is bizonyított.