2016. július 24. - Szolnok-Szandaszőlős | A közelmúltban több olvasónk is jelezte szerkesztőségünknek, hogy a szolnok-szandaszőlősi ártéren engedélyezett, de az is lehet, hogy illegális nagymértékű fakitermelés zajlik.
Olvasóink információi szerint a terület a NEFAG Zrt. tulajdona, s egyben számos ragadozó madár, sárgarigó és egyéb védett madarak fészkelőhelye is. Sokak számára nem volt világos, hogy a terület tájvédelmi körzet-e, ugyanis a környékre kihelyezett alumíniumtáblát még korábban ellopták.
A felvetésekkel lapunk a NEFAG Zrt.-hez fordult, s a társaság vezérigazgatója, Dégi Zoltán készségesen válaszolt a fentebb vázoltakra reagálva.
– A terület a magyar állam tulajdona és a NEFAG Zrt. vagyonkezelésében van. A Szandaszőlős dél-nyugati széle melletti hullámtéren folyó fakitermelés két erdőrészlet közel öt hektárnyi területét érinti. A fakitermelésekkel érintett, „faültetvény” kategóriába sorolt nemesnyár erdők rendeltetése: faanyagtermelő erdő. A terület nem része a Közép-tiszai Tájvédelmi Körzetnek, aminek területe Kiskörétől a tiszai vasúti hídig húzódik. A fakitermelés megkezdése előtt a természetvédelemi felügyelőt természetesen tájékoztattuk a tervezett munkáról, többek között a védett madarak nem ismert fészekfoglalásának megismerése érdekében. A nemesnyár erdő letermelése nem érinti a területen található idős, tájhonos nyárfákat. Az erdő felújítása a lehető legrövidebb időn belül, terveink szerint még idén ősszel megtörténik – informálta lapunkat Dégi Zoltán. A vezérigazgató hangsúlyozta, hogy a NEFAG Zrt. gazdálkodási körébe eső erdőkben minden esetben kizárólag hatósági engedélyek birtokában, az abban foglalt szigorú követelmények betartásával, a természeti értékek védelmét kiemelten figyelemben tartva történik fakitermelés. Hozzátette: a társaság a fakitermeléseket követően minden területen újra erdőt ültet, már csak azért is, mert ezt a vonatkozó törvény is megköveteli a zrt-től.
– A fakitermelések szükséges velejárói az erdőgazdálkodásnak. Egyrészt, mert az erdők a vágáskorukat elérve lassan pusztulni kezdenek, és megújításuk, alföldi körülmények között csak így lehetséges. Másrészt, a kitermelt faanyag által elért gazdasági eredményeink teszik lehetővé a NEFAG Parkerdejének, Vadasparkjának, Játszóterének és Erdei Művelődési Házának fenntartását, fejlesztését – magyarázta Dégi Zoltán. Mészáros Géza