2016. október 2. - Egy írástudatlan Burkina Fasó-i olyan megoldást talált az országot fenyegető elsivatagosodásra, amelyre még a tapasztalt agráripari szakemberek és szervezetek is csak csettintenek.
Yacouba Sawadogo segítségével ugyanis újra terem élelem Nyugat-Afrika egyes részein. Az elmúlt évtizedekben az egyre növekvő átlaghőmérséklet, a szárazság és az import áruk árnövekedése miatt Nyugat-Afrika több országában is élelemhiány alakult ki. Ám egy merész férfi, Yacouba Sawadogo új módszerének köszönhetően jelentősen sikerült feljavítani a félsivatagos területek minőségét, és bár a megoldása nem teljes körű, eredményei mindenképpen figyelemreméltók. Neki köszönhetően ugyanis a veszélyeztetett Száhel-övezet nyugati része az utóbbi években jelentősen megváltozott, és így az egyik legígéretesebb példája lett azoknak a lehetőségeknek, amelyekkel a lakosság szegény rétegei a klímaváltozás ellen küzdhetnek. Sawadogo felelevenítette a helyi földművelők által évszázadok óta használt technikát, a zait, amelynek lényege, hogy sekély gödröket vájnak a talajba, amelyek a növény gyökerei felé vezetik el a meglehetősen ritka esővizet. Az írástudatlan férfi azonban a hagyományosnál nagyobb gödröket mélyített, ezzel növelve az összegyűjtött víz mennyiségét. Először persze, ahogy minden újítót, őt is kinevették, de végül minden őt igazolta, hiszen technikájának köszönhetően több tízezer hektárnyi földből lett újra termőföld.
Az újító férfi sosem akarta magának megtartani a nagy titkot, sőt szeretné, ha minél több föld kelne újra életre a módszere által. – Szeretném, ha lennének képzések, ahol az útmutatásaim alapján újra megtanulhatnának gazdálkodni a helyiek. Persze máris problémák állnak előttünk, hiszen a most már burjánzó első erdőnk környékére elkezdtek házakat építeni és félő, hogy lerombolják az eddigi munkánkat. Most adománygyűjtésbe kezdtünk, hogy vissza tudjuk vásárolni az erdeinket. Nem adom fel a harcot – idézi az egyik helyi lap Sawadogót.