2016. október 25. - Sok helyen figyelik elektronikus szemek a természetet ·
Vadorzók is lebukhatnak
Nem csak cuki vagy érdekes felvételek rögzítésére jók a WWF Magyarország által telepített vadfigyelő kamerák. A képrögzítő eszközökkel tudományos kutatásokhoz, fajmegőrző programokhoz is lehet adatokat nyerni. Vadásztársaságok kamerái már vadorzót is fogtak, és Erdélyben is került bűnöző bíróság elé rögzített felvétel alapján.
Az első, WWF Magyarország által adományozott kamerák 2010-től működnek az Aggteleki Nemzeti Park területén – számolt be a Magyar Időknek a környezetvédő szervezet annak az interneten nagy népszerűségnek örvendő felvételnek a kapcsán, amelyen egy vaddisznó és egy farkasfalka találkozását rögzítették az eszközök.
A WWF Magyarországtól megtudtuk, hogy a kamerák segítségével a szakemberek képet kaphatnak egyes fajok – így a ritka nagyragadozók – jelenlétéről, felbukkanásuk gyakoriságáról az adott területen. Hozzátették: pontos adatok csak nagy számú, folyamatosan működő eszközzel érhetők el, de az sem elhanyagolható, hogy a kamerák által készített fotók egy része felhasználható ismeretterjesztő anyagok illusztrálására is.
A környezetvédők szerint a kamerák számának növelése mindenképp elengedhetetlen ahhoz, hogy a megfigyelt területen előforduló valamennyi egyed azonosítható legyen, a fejlesztéshez további forrásokra van szükség. A természetes környezetben felszerelt képrögzítő eszközök megbízhatóan képesek hatalmas mennyiségű, jó minőségű fotót készíteni éjszakai és nappali viszonyok között egyaránt. Ennek ellenére előfordulhatnak nehézségek a kamerák meghibásodásától kezdve odáig, hogy az adattárolást szolgáló kártyát ismeretlenek eltulajdonítják a készülékből.
A WWF Magyarország szerint a kockázat csökkentése érdekében érdemes a kamerákat rejtett módon elhelyezni, vagy más kamerákkal is megfigyelés alatt tartani. A szervezetnél kiemelték: a kamerák jelenléte a nemzetközi tapasztalatok szerint elriasztja az illegális tevékenységektől a potenciális természetkárosítókat, bűnelkövetőket is, ami közvetve szintén a megfigyelni kívánt fajok védelmét szolgálja.
– Az Erdélyben dolgozó kollégák például értek már tetten szarvasbikát elejtő orvvadászt a kihelyezett kamerák segítségével – jegyezték meg.
Vadorzót, fatolvajt a WWF kameráival eddig egyszer sem, a vadásztársaságok által használtakkal pedig mindössze néhány alkalommal sikerült Magyarországon lefilmezni.
A legutóbbi esetről a Zala Megyei Főügyészség a hónap elején adott ki közleményt. E szerint vádat emeltek egy 37 éves férfi ellen, aki vadászati jogosultság nélkül szarvast vagy más nagyvadat akart elejteni, ezért idén januárban kiment a Miháld melletti kratinai erdőbe, ahova korábban már kivitt egy tekercs drótot. Az egyik végét egy fához erősítette, a másik végéből pedig egy másfél méter átmérőjű hurkot készített, amelyet felakasztott egy közeli faágra olyan magasságba, hogy az nagyvad elfogására is alkalmas legyen.
A vadorzó nem tudta, hogy a helyi vadásztársaság kamerát telepített az erdőben, amely rögzítette a történteket. A rendőrök megtalálták a hurokcsapdát, amellyel szerencsére az elfogásáig biztosan nem ejtett el egyetlen vadat sem. A főügyészség felhívta a figyelmet arra is, hogy a hurok tiltott vadászati eszköznek minősül, mivel a beleakadó vad súlyos kínok között, akár több óráig tartó haláltusa után pusztul csak el.
Érdemes megjegyezni, hogy a Magyar Vadászlap néhány éve jelezte: időről időre előfordul, hogy a „másik oldal”, azaz a bűnözők is használnak kamerákat, méghozzá mobil hőérzékelős berendezéseket a cserkeléshez.
Arra, hogy az ország mely erdeiben hány darab kamera szolgálja a vad- és természetvédelmet, nincs megbízható adat. A WWF Magyarország tudomása szerint a nemzeti parki igazgatóságok mellett erdőgazdaságok, vadásztársaságok és magánszemélyek is használnak vadkamerákat országszerte.
A környezetvédők mind a nemzeti parki igazgatóságokkal, mind az erdőgazdaságokkal jellemzően jó kapcsolatokat ápolnak.
Az együttműködésnek hasznát veszik a nagyragadozókkal kapcsolatos tevékenységeik során éppúgy, mint az erdőgazdálkodást, védett területeket érintő problémák megoldásánál.
Baranyai Gábor - Nagy Áron