Gyapjaslepke ellen jó a drótkefe (Északmagyarország)

Csillag inaktívCsillag inaktívCsillag inaktívCsillag inaktívCsillag inaktív
 
2006. május 27.
Legalább hat-hét hónap van arra, hogy felkészüljünk a kártevő elleni védekezésre.
Miskolc (ÉM) - A héten lapunkban többször esett szó a gyapjaslepke kártételéről. Olvasóink többen is kérdezték, hogy kiskertjükben hogyan védekezzenek a gyapjaslepke ellen. Gyurkó Péter növényvédelmi szakmérnök - lapunk kiskertészkedő szakértője - elmondta, hogy a gyapjaslepkének évi egy nemzedéke van.

Tojáscsomók a kérgen
A fertőzés szennyes barna színű tojáscsomók formájában már az őszi időszakban jelen van a fák törzsén. Igen sok tápnövénye van, így jól megél és károsít erdőkben, parkokban, kiskertekben egyaránt. Legalább 6-7 hónap van arra, hogy felkészüljünk a védekezésre, vagy erősen csökkentsük a fertőzést. A fatörzseken lévő 5-10 vagy olykor 30-50 tojáscsomó már erős vagy igen erős várható fertőzésre és kártételre utal. Az áprilisban-májusban kikelő lárvák (apró hangya méretű hernyók) gyorsan növekvő étvággyal táplálkoznak, és elpusztíthatják a teljes lombfelületet.
És a megoldás
Drótkefével eltávolítani, széthúzni a tojáscsomókat. Ezt még erdőterületen is el-képzelhetőbbnek tartom, mint egy kétes értékű és veszélyes kémiai beavatkozást, pláne nemzeti parkok területén. Kiskertben, parkokban a fertőzés igen erősen csökkenthető mechanikai úton. Ha ez nem sikerül, vagy a fertőzés „bejön" a fertőzött területekről, minél előbb fiatal lárvastádiumban védekezzünk a szokásos kiskerti növényvédelmi rendszerben, Decis, Chinentrin, Karate, Pendona, Zolone rovarölőszerek valamelyikével.

 


© 2024 Forestpress. All Rights Reserved.