Alternatíva A megújuló energiaforrás kitörési lehetőség a vidéknek
Az energianövények termesztése kitörési lehetőség a magyar vidék számára. A témáról Bogyisz-lón tartottak megbeszélést a környezetvédelmi minisztérium szakemberei és polgármesterek.
A megújuló energiaforrások közül a biomassza előállítás vidékfejlesztési szempontból is hatalmas lehetőséget jelent – hangsúlyozta dr. Gombos András, a környezetvédelmi minisztérium államtitkára Bo-gyiszlón, környékbeli polgármesterek részvételével megrendezett tanácskozáson. Az államtitkár nagy vonalakban ismertette a biomasszából nyerhető energia előállításának különféle módjait. Az egyik kategória a bioüzemanyag, azaz a gabonából előállított etanol (alkohol), illetve az olajos magvakból (repce, napraforgó) nyert biodízel. A másik terület a villamosenergia-termelés. Ezt többek között fás- és lágyszárú növények, energiafű, illetve energiaerdők telepítésével lehet megalapozni. Az így betakarított növényeket speciális erőművekben égetik el, és így hasznosítják. Az országban már működik néhány ilyen létesítmény, a legnagyobb a bővítés előtt álló pécsi, amely jelenleg ötven megawatt teljesítményű.
Az áramtermelés másik módja a biogáz-előállítás, amelynek során többek között mezőgazdasági melléktermékek, trágya, valamint energianövények feldolgozásából nyerik a gázt, illetve annak gázmotorokban való elégetésével a villamos energiát.
Az energianövények termesztése egy sor előnnyel jár. Egyrészt hozzájárul a magyarországi energiaellátás külföldtől való függésének enyhítéséhez. Zöld, azaz környezetbarát energiatermelésről van szó, az újonnan telepített növényállományok pedig hozzájárulnak a klímaváltozás kellemetlen hatásainak tompításához. A megújuló energiának hatalmas piaca van, értékesítési gondok lényegében nincsenek. A honi mezőgazdaságra jellemző gabona (túl)termelés mellett alternatívát kínál, ráadásul gyengébb minőségű földeken is lehet jövedelmezően termelni. Az Európai Unió jelentős mértékben támogatja az ilyen jellegű gazdálkodást. Mindez az elmaradottabb agrárvidékeknek is jövedelmet kínál, ami a lakosság helyben maradását, ezzel az adott terület kultúrájának megőrzését is szolgálja.
Mindezek fényében dr. Gombos András úgy vélte, hogy a megújuló energia előállítás nagy kitörési lehetőséget jelent, aki az elején lép, sikerre van ítélve. Tóth István, Bogyiszló polgármestere érdeklődésünkre elmondta: az államtitkárral megegyeztek abban, hogy a minisztérium segítséget nyújt egy mintaprojekt kidolgozásában, amelyet a nyolc sárközi és Duna-völgyi település részvételével indított Leader-program keretében valósítanának meg.
Steinbach Zsolt
Folyók mentén az energiafűz is nyerő lehet
A Tisza mentén már meglevő kezdeményezéseket erre a vidékre is alkalmazni lehet - mondta kérdésünkre dr. Danis György, a Vásárhelyi-terv miniszteri biztosa. A szakember szerint Bogyiszlón kézenfekvő lenne a magas talajvizet kedvelő fűz termesztése energiatermelés céljára. Az energiafűz mintegy három méter magasságig meghagyott, nagy sűrűségben növekedő fűzfavessző-állományt jelent, amit olcsón lehet telepíteni, és egyszerűen művelni. Termesztése ökológiai változást sem jelent, hiszen őshonos növényről van szó.