VADKÁROK A korábbi évekhez képest idén sem nagyobb a gond
Ötven hektárnyi napraforgómban évente legalább egymillió forintos kárt okoznak a nyulak — állítja Gellai László gyomaendrődi gazdálkodó.
A szántóföldek művelői és a területükön gazdálkodó vadásztársaságok nem mindig vannak a legjobb barátságban. Érdekeik ugyanis — legalábbis részben —, ellentétesek: a vadász annak örül, ha jóllakik a vad, a földművelő pedig szeretné termését megóvni a terített asztalhoz járó kis- és nagyvadtól.
— Miért vagyok köteles a más jószágát etetni? — kérdezi Gellai László családi gazdálkodó, miközben a keselyősi napraforgóföldeket járjuk. Az április 20-ai vetésben „megcsonkított” fiatal növények árulkodnak arról, hogy a mezei nyulak errefelé is ellátogattak.
— Évek óta megeszik a hasznomat! A fiatal hajtások közepét kirágják, így 15—20 százalékkal kevesebb termést takarítok be. Ráadásul szerintem tavaly a vadászok a szokásosnál is kevesebb nyulat lőttek ki, most pedig nem riasztják megfelelően azokat — sorolja panaszait a gyomaendrődi gazda.
Gyomaendrőd keselyősi kerületében a Széchenyi Vadásztársaság felelős a vadgazdálkodásért. Kertes Imre, a társaság elnöke úgy látja, csak féligazságok vannak abban, amit Gellai László állít.
— Valóban kevesebb nyulat vadásztunk az elmúlt idényben, mint korábban, ez minisztériumi hatósági utasításra történt így, ugyanis erősen lecsökkent a megyében a mezei nyúl állománya. Nem igaz viszont, hogy nem riasztjuk a vadakat, minden hajnalban és késő este 6—8 emberünk járja a területet. Megítélésem szerint a kár nem olyan nagy mértékű, mint ahogyan azt a gazdálkodó állítja.
Páskai Sándor, a Földművelésügyi és Vidékfejlesztési Minisztérium Békés Megyei Hivatala vadászati és halászati osztályának vezetője szerint idén sem több a vadkár, mint a korábbi években volt.
— Úgy vélem, a vadásztársaságok megtesznek mindent a károk csökkentése érdekében, s helyenként a földtulajdonosokkal is sikerül nagyon jó együttműködést kialakítani. A riasztás mellett jó hasznát vehetik a gazdák a vadak elriasztására szolgáló, környezetbarát vegyi anyagoknak is. Ha mégsem sikerül egyezségre jutni, akkor kérhetik vadgazdálkodási szakértő közreműködését.
Lipták Judit
Ha nem vigyázunk, megyénkből is eltűnnek a nyulak
Békés megyében tavaly jelentősen — 100 ezerről mintegy 70—80 ezerre —, lecsökkent a mezei nyúl állománya, ezért is engedélyeztünk az elmúlt idényben kevesebb kilövést. A megszokott 40—50 ezres darabszám helyett most csupán 20 ezres volt a teríték. Gyomaendrőd és Dévaványa környékén a legkritikusabb a helyzet, s nem szeretnénk úgy járni, mint a dunántúli megyékben, ahol gyakorlatilag már teljesen eltűntek a mezei nyulak — fogalmazott Páskai Sándor.
Hasznos vad tavaszi törzsállománya megyénkben
mezei nyúl 70—80 ezer
fácán 100—110 ezer
őz 26—28 ezer
dám 2500—2800