2017. május 3. - Siklós | Ha azt mondom, hogy Tenkes Hadjárat, egy kívülállónak bizonyosan Szabó Gyula, mint Buga Jakab, meg Zenthe Ferenc, a Tenkes kapitánya ugrik be.
Nos, napjainkban egy kosztümös lovas túrát takar az elnevezés, és a kuruc-labanc időknél régebbi eseményeket is megidéz.
Immár 18. alkalommal szervezik meg a Tenkes Hadjáratot Siklóstól Villányon és Palkonyán át Harkányig, és a csodájára járnak a huszáregyenruhás lovasoknak mindenfelé. Az idei lovas ünnepség június végén lesz, mintegy harminc lovassal, és csaknem ugyanennyi gyalogossal, akik együtt járják körbe a Tenkes-hegy 18 települését július 4-től 9-ig. Lesz újdonság is: az Országos Lovas Polgárőrség és a Magyar Huszár Hagyományőrző Szövetség lovas kiképézést és vizsgát tart az utolsó napon.
A mintasereg
Természetesen korhű ruhákban vonul végig mindenfelé a kis mintasereg, döntően 1848-49-es huszáröltözékekben, ha pedig Siklós, hát előkerülnek a XVIII. századi kuruc gúnyák is. A Tenkes Lovas Sport Hagyományőrző és Polgárőr Egyesület a házigazda, Csizik Mihály vezetésével, de jönnek a huszárok Tökölről, Sándor-huszárok a Jászságból, somogyi huszárok Kaposvárról, sőt, tolnaiak is, a siklósiakhoz hasonló öltözékekben. S nem kizárt, hogy ezúttal nemzetközivé terebélyesedik a huszártalálkozó, mert Bajorföldről is vannak jelentkezők, de az időpontot még nem sikerült összehangolni.
Hölgyhuszárokkal
A túra egykor kilenc napig tartott, és 40-50 kilométert is megtettek egy-egy nap, eljutva egészen Egerágig, valamint Diósviszlóig. A jelenlegi nyomvonal feszesebb és öt éve fix, 20–30 kilométeres napi penzummal, összesen 120 kilométernyi távval. A hagyományokhoz illően nomád körülményeket kell itt elképzelni, tehát menet közben a szabadban sátraznak a résztvevők, s csupán egy napra jut némi luxus: amikor egy tornateremben, birkózószőnyegen alszanak. Ha pedig bekukkantunk a huszárcsákók alá, meglepődve láthatjuk, hogy az egyenruhás lovasok többsége hölgy. – De fiúsítottak mind! – vágja rá Csizik Mihály, aki külön szabályokat is kidolgozott a hölgyek huszárrá avató procedúrájához. – A helyzet az – teszi hozzá a huszárhagyományok megőrzésének szószólója, lelke, és generálisa, hogy csak hölgyek közt találni igazán jó lovasokat a térségben. Mert ehhez az úthoz ügetni, vágtázni kell és egyhuzamban megülni a lovat többször harminc kilométeren át. Ugyanakkor tudni kell, színt visz ez a térségben a kis falvakba, mindenütt nagy izgalommal várják a lovasok vonuló díszszemléjét.
Vándortárlat
Létezik továbbra is az eseményhez kapcsolódóan a huszárok vándorkiállítása (a huszárság kezdetétől a mai napig kínál a bemutató átfogó képet, viseletekben, egyéb tárgyi eszközökben, életmódban), idén azonban nem a túrához kötik a tárlatot. Két éve a siklósi várban indult a bemutató, tavaly Harkányban volt látható, most pedig Villányban lesz, a Harsány-hegyi csata megemlékezéséhez (augusztus 12.) igazítva.
Az utolsó huszáros akció
A huszár megnevezést Mátyás király idejéből származtatják. A könnyűlovasság harcmódja az ősmagyaroktól származik, de Mátyás király volt az, aki felismerte és használta a későbbiekben ezt a mozgékony taktikát. Utoljára hivatásos alakulatként huszárezred a II. világháborúban volt, az utolsó győztes roham pedig szovjet harckocsik ellen zajlott vitéz Mikecz Kálmán ezredes vezetésével. A Tisza mentén, Debrecen közelében történt ez 1944-ben. A lovasok megvárták, míg a tankok pihenőre vonultak, amikor az álló motorok miatt a harckocsik gépfegyvere sem mozgott. A lovas század végigrohant a táboron, s mintegy félszáz tankba dobott kézigránátot, az ellenállókat pedig kardélre hányták.
Az erdésznek jól megy dolga
Csizik Mihály erdőmérnöknek tanult Sopronban. Nagycenken kezdett lovagolni, és egyetemistaként szervezett tíz sportlóval egy lovas szakosztályt is, melynek diákelnöke volt, az egyetemi lovas kör pedig díjugrató versenyeken indult. A mozsgói származású szakember aztán a sellyei erdészethez került főmérnöknek tíz esztendőre, majd a rendszerváltást követően kezdett magán erdőmérnöki irodát működtetni Siklóson. Visszatalált a lovakhoz is, ma már tíz ló szaladgál a Csizik-tanyán, a vezetésével működő Tenkes Lovas Sport Hagyományőrző és Polgárőr Egyesületnek pedig 17 tagja van. És egy érdekesség, az egyik lovukon játszotta el Stohl András a Tenkes kapitánya lovas musical főszerepét.
Mészáros B. Endre