Pénteken eldőlt, milyen lesz a januári légi katasztrófa áldozatainak hejcei emlékműve
A döntés estére megszületett, az újságírók azonban csak a három „dobogós” tervet tekinthették meg, a győztes nevét ma hozza nyilvánosságra a miniszter.
Összesen 34 pályamű érkezett szobrászoktól, építészektől, illetve alkotói csoportoktól, egy csehországi kivételtől eltekintve valamennyien szlovákiaiak. A bírálóbizottság elnöke, Pásztor Péter kassai építész, egyetemi professzor szerint az idő rövidsége miatt nehéz dolguk volt a pályázóknak, és kisebb csoda, hogy ennyien álltak elő nívós tervekkel.
„A legkülönfélébb technikájú, stílusú és hangulatú alkotások érkeztek, a realista szobroktól az egészen elvont, minimalista művekig. A kiírásban szerepelt néhány feltétel, például az emlékművön szerepelnie kell a szlovák címernek és a KFOR-jelzésnek, a kivitelezés költségei pedig nem haladhatják meg az e célra rendelkezésre álló 4,5 millió koronát” – tudtuk meg Pásztor Pétertől. A bizottságban egyébként többségben voltak a szobrászok, építészek és művészettörténészek, csupán négy „laikus” vett részt a döntésben: Ladányi Lajos parlamenti képviselő, az emlékmű felállításának egyik kezdeményezője, Berényi József külügyi államtitkár, Maro¹ Kemény, a védelmi minisztérium kommunikációs osztályának vezetője, valamint Hejce község polgármestere, Rohály Géza.
A bizottság elnöke lapunknak elárulta, nem csupán szakmai és esztétikai szempontok döntöttek, mindannyian megpróbálták a 42 áldozat hozzátartozóinak szemével is nézni a pályaműveket. Ezért túlságosan elvont, minimalista alkotások nem kerültek a döntőbe, bár néhány figyelemre méltó terv arról tanúskodik, hogy fiatal szobrászaink az európai kortárs élvonalhoz tartoznak.
Maro¹ Kemény tájékoztatott arról, hogy a közeljövőben valamennyi pályaművet kiállítják, méghozzá Hejcén, Miskolcon, Budapesten, Kassán és Pozsonyban is. Maga az emlékmű november 2-ra, halottak napjára készül el. A költségek tekintélyes része, mintegy 1,2 millió korona adakozásból gyűlt össze, a kormány ugyanennyit különített el e célra, egymillió koronával az OTP Bank támogatta az emlékmű felállítását, 400 ezer korona pedig a TA3 hírtelevízió Az utolsó repülés című DVD-jének bevételeiből származik.
Ma tehát kiderül, hogy a pozsonyi Franti¹ek Finta, a kassai Michal és Du¹an Burák–Peter Valach–Marek Bakalár-négyes vagy a galántai Sabo–Perleczky–Molnár-alkotócsoport készítheti-e el azt a művet, amely az ország történetének eddigi legnagyobb légi katasztrófájára emlékezteti majd az utókort.
JUHÁSZ KATALIN