A fa újrafelfedezése, avagy az energiapótlás (Fejér Megyei Hírlap)

Csillag inaktívCsillag inaktívCsillag inaktívCsillag inaktívCsillag inaktív
 
2006. június 30.
Kedvezmények az erdőtelepítőknek, azaz pénz a fákért
Székesfehérvár (GG) – Az alternatív földhasználás lehetőségeiről tárgyaltak tegnap szakemberek a Vadex Zrt.-nél. Bizonyára kitalálta az értő olvasó, hogy mi volt a téma. Erdőtelepítés.

A Vadex Mezőföldi Erdő-és Vadgazdálkodási Zrt. a Fejér Megyei Agrárkamarával közösen rendezte meg azt a fórumot, melyen sajnos elég kevesen vettek részt, pedig a felkínált alternatíva nagyon is közhasznú és közérdekű.
Elsőként Balsay Zsolt, a Vadex Zrt. erdőművelési ágazati igazgatója tartott egy gondolatébresztő és színvonalas előadást diafelvételekkel illusztrálva.
Mint mondta, hazánk erdősültsége csupán tizenkilenc százalékos, s ebből hatvan százalék az állami erdők aránya (19 erdőgazdaság kezelésében), és a maradék negyven százalék pedig magántulajdonban van, s mint a szakemberek ezt remélik, a felajánlott telepítési ösztönzőket elsősorban a magánszektor fogja díjazni és előnyben részesíteni.
Mivel jelenleg Magyarországon mezőgazdasági túltermelés van - ma is tízmillió tonna gabonát készleteztek a hazai intervenciós raktárak -, az állatállomány sajnos tendenciózusan csökken, tehát rég nem éri el az 50-50 százalékos ideális arányt, ám egyre nő az energiaigény, e kies kis országban is a fosszilis energiák felé kell, hogy terjedjen az érdeklődés. Az előadó elmondta azt is, hogy a globális felmelegedés hatására - ami világjelenség —, április után már nem túl sikeresek hazánkban az erdőtelepítések.
A fa újrafelfedezése az a biomassza, amit szántóföldön is elő lehet állítani. Adja magát a dolog: a kedvezőtlenebb adottságú szántóföldeken -ami Fejér megyében csupán 11 százalék - erdőt kell telepíteni. Ennek uniós támogatási feltételeit Marok Csaba, a megyei agrárkamara munkatársa részletezte, hozzátéve, hogy sokan az erdőtelepítés miatt kieső agrárjövedelmük pótlására is kérhetnek támogatást. Nem járnak rosszul.

 

 


© 2024 Forestpress. All Rights Reserved.