Erdőtelepítés mint alternatív földhasznosítás (Népszava)

Csillag inaktívCsillag inaktívCsillag inaktívCsillag inaktívCsillag inaktív
 
2006. július 11.
Főleg olyan területeken éri meg a fák ültetése, ahol a gyenge minőségű talajon a növénytermesztés nem jövedelmező  
A Föld ökoszisztémájában fontos szerep jut az erdőknek. Ezért védelmük, ápolásuk, területük növelése fontos, alapvető feladat, így ezt a tevékenységet a legtöbb országban segítik. Az Európai Unió és Magyarország is támogatja az erdősítést. Hazánkban a Nemzeti Vidékfejlesztési Terv (NVT) külön forrásokat is biztosít erre a célra.

Az erdők gazdasági hasznán túlmenően - energiahordozó, ipari nyersanyagok, ipari alapanyag, építőanyag - az élő erdő környezetre kifejtett számos előnyös hatása rendkívül nagy jelentőségű, amelyet nem is lehet pénzben kifejezni. Napjaink árvízzel sújtott területei bizonyára jóval kisebbek lettek volna, ha a víz megtartásában kitűnő szolgálatot tevő erdőket nem pusztították volna gyakran oktalanul. A lezúduló csapadék nagy részét ugyanis az erdők „megkötik". A cserje- és gyepszint óriási mennyiségben képes a vizet átmenetileg tárolni. Az erdők nagy mennyiségű szén-dioxidot kötnek meg, tehát annak a gáznak a mennyiségét csökkentik, mely feldúsulása jelenti napjaink örök komor témáját: a káros klímaváltozást, a globális felmelegedést, s ez pedig a mezőgazdaságot is jelentős mértékben sújtja. A gondok fő forrását jelentő szén-dioxidból egy hektárnyi trópusi esőerdő 10 tonnát is képes a légkörből megkötni.
Az Európai Unió vidékfejlesztési és agrárpolitikájában kiemelt szerepet kapott az erdősítés, mintegy 80 százaléknyi uniós támogatásban részesülnek a gazdálkodók. A maradék 20 százaléknyi hozzájárulást a nemzeti költségvetés fedezi. Magyarországon a Nemzeti Vidékfejlesztési Terv keretében az erdősítéshez nyújtott támogatás részleteiről a 40/2005 (IV. 27.) Földművelésügyi és Vidékfejlesztési Minisztérium rendelete ad tájékoztatást. Ez a jogszabály egyben hasznos tanácsokkal látja el a mezőgazdasági területükön erdősítésre vállalkozókat, részletezve a támogatás célját és feltételeit.
Szűken véve ezek a célok hármas funkcióban fogalmazhatók meg: a mezőgazdasági szerkezetátalakítás elősegítése, az ország erdőterületének hosszú távon való mennyiségi növelése, minőségi javítása, az erdők közérdekű védelmi funkciójának fejlesztése. Az általános célok között szerepel továbbá az erdők környezetvédelmi, gazdasági, szociális-közjóléti szerepének növelése, a vidéki foglalkoztatottság és a jövedelemszerzési lehetőségek bővítése, a vidéki lakosság életkörülményeinek javítása, a régiók tájképi és természeti örökségének megőrzése.
A gazdasági célok között a hagyományosakon túl a turisztikai hasznosítás, a hátrányos   helyzetű térségek felzárkóztatása is szerepel. Fontos szempontok közé lépett elő az erdő levegőtisztító szerepe, a szén-dioxid-megkötési, talajvédelmi, vízgazdálkodást szabályozó     szerepének növekedése, a természet közeli erdők létesítésével a biológiai sokféleség, a biodiverzitás gazdagítása.
Az erdőtelepítés főleg olyan területeken éri meg Magyarországon a szakértők szerint, ahol a mezőgazdasági termelés jelenlegi formái mellett, elsősorban a gyenge minőségű földeken a növénytermesztés nem jövedelmező, illetve a szóban forgó területeken nagy kárt tesznek a szelek, a vízerózió, továbbá a belvíz.
Az NVT szorgalmazásában a mezőgazdasági területeken a telepítésre vállalkozó gazdák vissza nem térítendő támogatásban részesülnek, amely három szakaszban valósul meg: az erdőtelepítés; a telepítés ápolásához adott támogatás 5 éven keresztül; valamint a telepítés miatti jövedelemkiesés pótlása. Ez utóbbi segítségre azért van szükség, mert a növénytermesztés évenkénti hasznai ellenére az erdő anyagi értelemben - pár évig nem hoz hasznot a gazdájának.
Az erdőtelepítés támogatása - amit a szakemberek „első kivitel" szakszóval illetnek - két részből tevődik össze: az alaptámogatásból és az úgynevezett kiegészítő intézkedések céljainak támogatásából. Az első támogatási formából maga az ültetés és az azt megelőző tervezés, talaj-előkészítés, szaporítóanyag-beszerzés költségei fedezhetők. A másik formába az egyéb többletráfordítások - például: az erdőtelepítés megóvása - tartoznak.
A támogatás nem adható egy hektárnál kisebb területre, valamint karácsonyfa-telepítéshez, egy vágásfordulóra létesített faültetvényre. Telepítés minden olyan területen végezhető, amely nem esik természetvédelmi korlátozás alá.
Joggal bízhatunk abban, hogy az NVT-támogatásoknak köszönhetően hosszú távon több százezer hektárral fog nőni a - korábbi mostoha körülmények miatt visszaszorult - hazai erdőállomány.

A támogatás célja
– a mezőgazdasági szerkezetátalakítás elősegítése
– az ország erdőterületének hosszú távon való mennyiségi növelése, minőségi javítása
– az erdők közérdekű védelmi funkciójának fejlesztése

Kíméletlen erdőirtás
Az erdők sokirányú hasznából régebben csak a gazdaságit ismerték, s a gyors jövedelmek elérése reményében kíméletlenül kezdték irtani, mely világméretekben most sem állt meg, sőt felgyorsult. Jelenleg Földünkön a szárazföldek 26 százalékát borítják erdők. Ez a terület azonban főleg a trópusi esőerdők esztelen pusztításával vészesen csökken – magában hordozva e folyamat a klímára kifejtett világméretű drámai hatását.
 Sajnos hazánk történelmét is végigkísérték az erdőpusztítások. Emberi befolyás nélkül - szakértői számítások szerint - jelenleg hazánk területének 85,5 százalékát borítanák erdők, azaz emberi beavatkozás következtében mintegy 7 millió hektár erdő „tűnt el" évszázadok, évezredek alatt.

 


© 2024 Forestpress. All Rights Reserved.