Szakmai fórum a haszonbérleti szerződésekről
Az agrárkamara növénytermesztési, vadászati és erdészeti szakosztálya szervezésében a jövőre lejáró haszonbérleti szerződések megújítását előkészítendő tartottak „vadász" fórumot.
Sok volt az érdeklődő azon a szakmai rendezvényen, ahol az FVM vadászati, halászati és vadgazdálkodási főosztályvezetője, Pintér István tartott előadást a vadászterületek kialakításával kapcsolatos előírásokról, elkerülendő csapdahelyzetekről. A rendezvény szünetében váltottunk szót a szakemberrel.
- Melyek a legfontosabb irányelvek, hogy az elképzelések meg is valósuljanak?
- Legfontosabb a megfelelő tulajdonosi képviselet. Új rendeletet adtunk ki, amely segít az új tulajdonosoknak a gyűlések megtartásában. Köztudott, hogy a vadászati törvény a vadászati jogot földtulajdonhoz köti. Tízévenként teremti meg annak lehetőségét, hogy a tulajdonosok átgondolják korábbi döntésüket, és esetleg változtassanak rajta. A tulajdonos dönthet arról, hogy mi legyen a vadászati jogával. Vagy saját maga vadászik, vagy ezt a jogát haszonbérletbe adja. Ennek is van egy tízéves garanciája, ugyanis a bérlőnek is kiszámítható időtávlatra van szüksége ahhoz, hogy érdemi vadgazdálkodást folytasson. Befektetésekről, ráfordításokról is szó van.
- Hogyan egyeztethető össze a tulajdonosok és a használók közötti gyakori ellentéteket?
- Nem gondolom, hogy ellentét lenne közöttük. A tulajdonjog követhető, a földhivatali nyilvántartásba azt bejegyezték, ez az alappont. A földtulajdonos, amikor a használónak adja a területet, eldöntheti hogy a járulékos jogokat is vele adja, vagy sem. Amikor a használó bérbe veszi a földet, ő is eldöntheti, kell-e neki járulékos jog. Ezeket a jogokat a szerződésben kell rögzíteni.
- Mennyiben érvényesíthető a magyar érdek a külföldivel szemben?
- Nehéz kérdés, mert uniós tagok vagyunk. A nemzeti érdek csak úgy érvényesíthető, amennyiben az uniós szabályok azt megengedik. Az unió egyik alapelve, hogy a különböző országokban élőket azonos jogok illetik meg. Úgy gondoljuk, hogy a vadászatban a nemzeti szabályozás megfelelő garanciát nyújt a vadászati jog földtulajdonhoz való kötődése miatt.
Szakmai alapon nem lesznek vadgazdálkodási bajok a következő tíz esztendőben. - Milyen tapasztalatokkal rendelkeznek az eddigi gyűlések alapján?
- Több mint 800 hirdetményt függesztettek ki. Viszonylag gyorsan bonyolódtak a gyűlések. Összesen 1200 vadászterület van jelenleg. Kedvezőek a tapasztalataink, nőni fog a vadászterületek száma. Főleg a nagyvadas területek osztódnak majd, hatékonyabb vadgazdálkodás várható. Szakemberünk van megfelelő felkészültséggel, ez nem lesz akadály a következőkben - így Pintér István.