Drámai a pusztulás (Új Szó)

Csillag inaktívCsillag inaktívCsillag inaktívCsillag inaktívCsillag inaktív
 
2006 júl 24
A fajok eltűnését az emberei tevékenység, az élőhelyek megsemmisítése okozza
A Természetvédelmi Világszervezet (IUNC) által idén kiadott úgynevezett Vörös Könyv szerint kipusztulás fenyeget minden harmadik kétéltűből egyet, a világ tűlevelű fáinak és emlőseinek egynegyedét és a madárfajok egy nyolcadát. A Vörös Könyv mintegy 40 ezer különféle fajt osztályoz a kipusztulásuk kockázata szerint, és kutatható online adatbázist nyújt az eredményekről.

Az IUCN szerint a fajok eltűnésének legfőbb okozója az emberi tevékenység, elsősorban az élőhelyek megsemmisítése. A jegesmedvéket elsősorban a globális felmelegedés és a jégsapkák olvadása fenyegeti, mert a jeges környezethez szoktak hozzá, és táplálékszerzésük az északi-sarkvidéki úszó jégtábláktól függ. Előrejelzések szerint a jegesmedvék száma 30 százalékkal fog csökkenni a következő 45 évben.
A vízilovak száma a háború sújtotta Kongóban eközben 95 százalékkal csökkent. Az állatokat legnagyobb részt illegálisan vadásszák – húsukért és állkapocscsontjukért. „A regionális konfliktusok és a politikai bizonytalanságok egyes afrikai országokban nehézségeket okoztak a térség sok lakosa számára, és az állatvilágra gyakorolt hatás szintén pusztító volt” – állapította meg Jeffrey McNeely, az IUCN egyik vezető tudósa. Hasonlóan kipusztulás fenyegeti a sivatagi gazellákat, az óceáni cápákat és a mediterrán térségben élő növényvilág egy részét is.
Az édesvízi halak szenvedték el a legdrámaibb számszerű csökkenést az élőhelyeiket károsító tevékenységek, az erdőirtás, a környezetszennyezés és a vízkiemelés révén. A Földközi-tenger környékén 252 helyi fajtának több mint a felét fenyegeti a kipusztulás.
A nedves területek és az édesvízi ökorendszerek csökkenése károsan hat majd az emberiség élelmiszer- és ivóvízellátására, valamint a higiéniai körülményekre is – figyelmeztetett a jelentés, hozzátéve: a biológiai sokrétűséget a környezetvédők egyedül nem menthetik meg, a pusztulás megállításáért mindenki felelős.

 


© 2024 Forestpress. All Rights Reserved.