2006. július 27.
Interjú Tóth Gáborral, az Ipoly Erdő Zrt. vezérigazgató-helyettesével
Változik a világ. Az 1990-es évek legelején még a legkisebb települések is arra törekedtek, hogy kiépíttessék a vezetékes földgázhálózatot, mert a teljes komforthoz ez éppúgy hozzátartozik, mint a villany vagy a vezetékes víz, a kábeltévé vagy a telefonhálózat megléte. Emellett kétségkívül jó dolog, aki fűtött már valaha fával-szénnel, az tudja csak értékelni igazán a kényelmét! – Ma már ez sem egészen így van – figyelmeztet Tóth Gábor, a balassagyarmati Ipoly Erdő Zrt. vezérigazgató-helyettese. – Léteznek olyan korszerű, fagázosító kazánok, amelyeket elég naponta egyszer megrakni ahhoz, hogy meleg legyen a lakásban. Számos előnyük van, például újratermelődő energiaforrás használható fel működtetésük során, ráadásul a tűzifa manapság a legolcsóbb árfekvésű energiahordozók közé tartozik. Arról meg még említést sem tettünk, hogy termelése hazai munkahelyeket teremt vagy ment meg, a fagázosító kazánok károsanyag-kibocsátása is elenyésző...
– Üzemelnek ma ilyenek a megyében?
– Igen, az Ipoly Erdő Zrt. balassagyarmati központjának fűtése is fagázosító kazánnal működik, de valamennyi börzsönyi vadászházunkat is így alakítottuk át – ezek között van olyan, amelyik Pest megye területére esik. Célunk , hogy minden erdészetünknél létrehozzunk egy korszerű fatüzelésű hőköz-pontot, ehhez keresünk partnereket . 2006-ban Romhányban kezdjük meg egy referencia- üzem működtetését. Ez a fagázosító kazán a községi sportcsarnok előírt 18 Celsius-fokos üzemi hőmérsékletét fogja biztosítani, a sporttevékenységhez ugyanis elegendő ennyi. Az önkormányzat cégünk anyagi támogatásával valósíthatja meg a beruházást, csak annyi kötelezettség fogja terhelni a romhányi polgármesteri hivatalt, hogy az érdeklődőknek be kell mutatniuk a sportcsarnok fűtésének működését.
– Milyen adottságú épület mellett érdemes ilyen fűtést kialakítani?
– A korszerű fatüzelésű kazánok 30–850 kilowattos teljesítménnyel működnek, a számítások szerint 150 kilowattos igény felett már érdemes új beruházást is megvalósítani. Emellett említést érdemel, hogy a vezetékes gázzal rendelkező településeken is meghagyták a legtöbb helyen a vegyes tüzelésű kazánokat, így a tűzifa felhasználása nem ütközik semmiféle nehézségbe. Különösen fontos persze, hogy legyen hol tárolni a téli tüzelőt. Ebben eléggé eltérőek az igények, de cégünk szolgáltatásai is. Kalodázva, raklapon is tudjuk szállítani, a pincében vagy a tárolóhelyen lerakva azoknak, akik nem akarnak vagy nem érnek rá foglalkozni a tűzifa elhelyezésével, hasogatásával. Más a helyzetük azoknak, akik ráérnek erre, de az egységesen előny mindenki esetében, hogy nem kell például a salakolással vesződni.
Számítások szerint a tűzifa nem csak a legolcsóbb, hanem a leginkább környezetbarát energiaforrás is. A magas kéntartalmú szén kitermelése a jövőben egyre inkább háttérbe fog szorulni az elégetésével járó súlyos környezeti károk miatt.
Változik a világ. A kandallófa is mind népszerűbb az újabb építésű vagy igényesen felújított lakásokban, az alternatív energiaforrások is mind nagyobb teret nyernek Magyarországon. Épp'''' olvastam a minap, hogy Svédországban 15 év múlva teljesen meg akarják szüntetni a kőolajszármazékok felhasználását. Jó dolog, Skandinávia környezetének tisztaságáért tesznek ezzel hatalmas lépést. Arról nem szólt a cikk, hogy mit fognak felhasználni a kőolajszármazékok helyett, de az is biztos, hogy nem kis szerepet kapnak pótlásában a svéd erdőségek. Nekünk persze nincs olyan sok erdőnk, következésképpen tűzifánk sem – viszont érdemes elgondolkodni azon, hogy megújuló energiaforrások nélkül a végsőkig kizsákmányolt Földön vajon miféle emberi élet fenntartására lesz lehetőség pár évtized múlva?