Natúrpark előtti védelembővítés (Kisalföld)

Csillag inaktívCsillag inaktívCsillag inaktívCsillag inaktívCsillag inaktív
 

A szigetközi hullámtér felső és alsó része védelem alá kerülhet: a tervek szerint első lépcsőben háromezer hektárral növelik meg a tájvédelmi körzetet.
Az elképzelések már a természetvédelmi hivatal asztalán vannak: jövőre pedig natúrparkot alakíthatnak ki a térségben. Tizenhét éve született rendelet a Szigetköz egyes területeinek oltalmáról: tájvédelmi körzetet létesítettek a Duna és a Mosoni-Duna mentén a sajátos vízrendszer, valamint a növény- és állatvilág megőrzésének érdekében. A megye második legnagyobb tájvédelmi körzete két területet - s 21 önkormányzatot - foglal magában: a Duna hullámterének keleti felét (Dunaszigettől a medvei hídig) és a Mosoni-Duna hullámterét Győrig. A terület 9157 hektár kiterjedésű, melyből 1325 hektár fokozottan védett.
A helyi jelentőségű védett értékek közé tartozik többek között a hédervári Kont-emlékhely, a lipótdarnói vadgesztenye sor s a tizenkét véneki kocsányos tölgy. A legértékesebbnek mondott mocsárrétek közül már csak egy található a Felső-Szigetközben. A szigetközi erdők keményfaállománya 11 százalékra zsugorodott, s a természetközeli állapotú erdők aránya a becs lések szerint 20 százalék körülire csökkent. A hullámtér felső része lenne a magja A Duna árterének nyugati része, tekintettel az akkor még épülő bős-nagymarosi vízlépcsőrendszerre, kimaradt a védelemből. Erre a területre tervezték a dunakiliti duzzasztó építményeit és a duzzasztott tavat.
A mostani elképzelés szerint a szigetközi hullámtér felső részén - Rajka, Dunakiliti, Dunasziget - 2000 hektárral, az alsó szakaszon - Nagybajcstól Vénekig - 300 hektárral, valamint a mentett oldali szakaszon 700 hektárral bővül ne a tájvédelmi körzet. Ezt a tervezetet már kidolgozta és elfogadásra javasolva beadta a Fertő-Hanság Nemzeti Park Igazgatósága a természetvédelmi hivatalnak. Információink szerint e területek nagy része tartozna a Natura 2000 természetvédelmi programba is.
Mint ismert, a tervek - s a miniszteri ígéret - szerint pedig következő lépésben jövőre natúrparkká nyilvánítaná a minisztérium Szigetközt. Miniszteri rendeletre várva Dr. Kárpáti László, a Fertő-Hanság Nemzeti Park Igazgatóságának vezetője elmondta: a védetté nyilvánítás egy hosszabb folyamat. Az érintett területek felmérését elvégezték. A kezelési tervet az érintettekkel és a hatóságokkal egyeztetik: néhány la kossági fórumot még tartanak az ügyben.
A dokumentumok legnagyobb része azonban már a természetvédelmi hivatal asz talán van, az ő jóváhagyásukra várnak. A legtöbb rész nem érint magánterületet: főként erdők és láprétek kerülnének védettség alá. A tárcaközi egyeztetés után miniszteri rendelet alapján lehet bővíteni majd a Szigetközi Tájvédelmi Körzetet. Nem sérülnek az érdekek Tóth István dunaszigeti polgármester elmondta: bár korábban egyetlen érintett önkormányzatot sem kérdeztek meg az ügyben, a hullámtéri védelem ellen nincsen kifogásuk.
- Egyetlen önkormányzat sem hallott konkrétumokat az ügyben, s a véleményünket sem kérték ki. Attól tartottunk, a szán tóterületeket is érinti a döntés, ám szerencsére a tájvédelmi körzet mostani kibővítése úgy tűnik, nem veszélyezteti a helyiek érdekeit - mondta a polgármester. Varga Kálmán, Rajka településvezetője tőlünk értesült a táj védelmi körzet bővítéséről: mint mondta, egyelőre nem ismeri az érintett területeket.

Cséfalvay

<<Vissza


© 2025 Forestpress. All Rights Reserved.