A Kék-tótól a homokvidéken át a Marosig (Délmagyaroroszág)

Csillag inaktívCsillag inaktívCsillag inaktívCsillag inaktívCsillag inaktív
 

A szegedi repülőtér is a Natura 2000 része

Kihirdette a Natura 2000 hálózat - az Európai Unió ökológiai hálózata - hazai területeinek listáját a kormányzat.  Az unió szempontjából különösen fontos a gyepek, puszták védelme - ilyen élőhely Magyarországon kívül alig akad az EU-országokban -, ezért sok gyepterület lett védett.
Csongrád megyében 45 ezer hektár lett Natura 2000-es.madárvédelmi terület, 42 ezer hektár pedig különleges természetmegőrzés! terület. Az összterület 'nem az említett kettő duplája: az említettek mintegy 50'százalékát mindkét szempontból a Natura 2000-be sorolták. Az eddigi védett területek legtöbbje egyszersmind Natura 2000-es is lett -tudtuk meg Bottá Viktóriától, a Kőrös-Maros Nemzeti Park Igazgatóságának munkatársától. A madárvédelmi területeket egyes; az unióban veszélyeztetett madarak védelmé érdekében jelölték ki. A különleges természetmegőrzési terület esetében élőhelytípusokat éppúgy védhetnek, mint egyes növény-, és (a külön kezelt madarakon kívül) állatfajokat. Az utóbbi kategórián belül kiemelt, és nem kiemelt jelentőségű helyek léteznek.
Az elsősorban a megye Duna-Tisza közi részén illetékes Kiskunsági Nemzeti Park Igazgatóságának hatáskörébe tartozó, új onnan kialakított madárvédelmi területek között az Alsó-Tisza-völgy nevű egység nagy része eredetileg is védett: a pusztaszeri és a mártélyi tájvédelmi körzet egy kis része átnyúlik a Körös-Maros Nemzeti Park kezelési területére is - mondja Szilágyi Gábor igazgató. Pusztai és vizes élőhelyek madarait védik itt. Szintén eredetileg is védett a csongrád-bokrosi sóstó, s a gátéri Fehér-tó (részben átnyúlnak Bács-Kiskunba).
Eddig nem volt védett a balástya-szatymazi homokvidék - itt a szalakóta, az ugartyúk, és a kis őrgébics a védendő. A különleges természetmegőrzési területek közül több a madárvédelem szempontjából is fontos, tehát mindkét csoportban szerepel, így a bokrosi Sóstó, a gátéri Fehér-tó, az alsó-tiszai hullám-.' tér. A gátéri Fehér-tó szikes területek és "bizonyos állatfajok, így a réti csík védelmének szempontjából is értékes. A csongrádi Kónyaszék korábban is védett volt, a bokrosi puszta, mint a pusztaszeri tájvédelmi körzet része, ugyancsak. A közép-csongrádi szikeseken (Balástya környéke), élőhelyeken túlmenően egyes élőlényfajokat is óvnak, a déli homokhátságon mocsárréteket, szikes, illetve homoki gyepeket védenek, s egy rendkívül ritka növényt. Nem kiemelten védett terület egyetlen van a környéken, a szegedi ürgés gyep - azaz a szegedi repülőtér.
A természetvédelmileg a Tiszától keletre illetékes' Körös-Maros Nemzeti . Park Igazgatósága területének csaknem i egésze bekerült a Natura 2000-be, és a nem védett területek közül még ugyanennyi. Madárvédelmi szempontok alapján a csérebökényi puszták, illetve a vásárhelyi és csanádi puszták kerültek a hálózatba, egy részük a nemzeti parkhoz tartozik. Különleges természetmegőrzési területből 12 található a nemzeti park igazgatóságának illetékességi körében. Ilyenek a vásárhelyi.és csanádi gyepek (nagyrészt megegyeznek a hasonló nevű pusztákkal), a vásárhelyi Kék-tó, a Száraz-ér, a Maros, Cserebökény (utóbbi esetében szintén átfedés mutatkozik . részben a madárvédelmi területtél), a , Kurca, a szentesi, a tökei gyepek, a "T-erdő" (Derékegyházhoz közel), a Lapistó-Fertő, s a Mágocs-ér.
Milyen intézkedéseket vonhat maga után a.hálózatba került védett élőhelyek, élőlények károsítása? Ezzel kapcsolatban a napokban lép hatályba a jogszabály."

F.CS.

<<Vissza


© 2024 Forestpress. All Rights Reserved.