A borsodi kísérlet érdekli a NASA-t (Népszabadság)

Csillag inaktívCsillag inaktívCsillag inaktívCsillag inaktívCsillag inaktív
 
2006. augusztus 12.
Erdőtüzek felderítéséhez használják Szendrőn a saját fejlesztésű robotrepülőt
A világon elsőként a Borsod megyei Szendrőn alkalmaznak a mindennapos munka során erdőtüzek felderítésére szolgáló hőkamerás robotrepülőket.

Hétfőn három kisméretű robotrepülőgépet helyeznek készenlétbe a szendrői tűzoltóságon - tudtuk meg Restás Ágoston parancsnoktól. Az alig néhány kilós, nem egészen három méter szárnyfesztávolságú, elektromos meghajtású gépek az erdőtüzek felderítéséhez nyújtanak segítséget. Hőérzékelős kamerájuk már a felszállás utáni második percben képet és adatot küld a repülőt a földről irányító kezelőnek. Ezeknek az információknak elsősorban nagy kiterjedésű erdő- és bozóttüzeknél van jelentősége, ahol az égő területeket szabad szemmel nem lehet áttekinteni. Kisméretű robotrepülők alkalmazásával az Egyesült Államokban is kísérleteznek, mindennapi szolgálatba azonban a világon elsőként a Borsod megyei Szendrőn állítják a tűzoltójárművel szállítható és a helyszínről indítható gépeket.
A robotrepülők rendszerbe állításával egy újabb szakaszába lép a szendrői tűzoltó-parancsnokságon folyó, az erdőtüzek oltásának új módszerét kidolgozó modellkísérlet. A mindössze harmincöt fős tűzoltóság 2002-ben azt követően kapcsolódott be a szakmai kutatómunkába, hogy a mérnök-közgazdász végzettségű Restás Ágostont nevezték ki a szendrői alakulat parancsnokának. Az általa indított program lényeges elemei - a tűz műholdas helymeghatározása, a lángok terjedésének robotrepülővel történő felderítése és a robbantással történő oltás - már korábban a nemzetközi érdeklődés középpontjába kerültek.
A magyarországi kísérletről folyamatosan tájékozódik a hasonló kutatásokat folytató denveri és marylandi egyetem, valamint az amerikai űrkutatási hivatal, a NASA is. A szendrői tűzoltók által rendezett korábbi gyakorlati bemutatókat spanyol, izraeli, szlovák, szlovén, horvát és román szakemberek is megtekintették. A nemzetközi szakmai közvéleményt különösen az a kidolgozás alatt álló számítógépes program érdekli, amely a betáplált adatok alapján az erdőtűz tovaterjedését jelzi előre. A munkában a Műegyetem és a Zrínyi Miklós Nemzetvédelmi Egyetem is részt vesz, a fejlesztési program a tűzoltóparancsnok szerint a felénél jár.
Restás Ágoston érdeklődésünkre arról is beszámolt, hogy a jövőben a környék legmagasabb pontjára, a martonyi tévétoronyra szerelt kamera segítségével közvetlenül érzékelik, ha tizenöt kilométeres körzeten belül tűz üt ki, így nem szükséges az első szemtanú bejelentésére várni. Ilyen, kamerás megfigyelőrendszer Európában csupán Spanyolországban, Portugáliában és Németországban működik.

 


© 2024 Forestpress. All Rights Reserved.