Fidesz: Az MSZP reformja egyet jelent a rombolással
A szocialista párt a Földművelésügyi és Vidékfejlesztési Minisztérium (FVM) megyei háttérintézményeinek összevonását javasolja, az átszervezés mintegy 2-3 ezer ember elbocsátását jelenti. A Fidesz szerint az MSZP inkább szétveri az agrárium irányítását, minthogy egységessé és hatékonnyá tenné.
A megyei háttérintézmények összevonása olcsóbb, hatékonyabb, ügyfélközpontú működést tesz lehetővé – mondta Herbály Imre, az MSZP agrárpolitikai és vidékfejlesztési munkacsoportjának vezetője. Ez azt jelenti, hogy a jövőben lehetőség szerint, egyetlen intézményben kapna helyet az FM Hivatal, a Mezőgazdasági és Vidékfejlesztési Hivatal, a Földhivatal, illetve az Állat- és Növényvédelmi szolgálat – tette hozzá. Az átszervezés nyomán 10-15 milliárd forint megtakarítás várható – emelte ki a kormánypárti poltikus.
Ismertetése szerint az átalakításhoz törvénymódosításra van szükség, amelyet az MSZP szeptemberben dolgoz ki. Herbály Imre közölte azt is, a Sulinet mintájára Gazdanet létrehozását tervezik. Az agrárszakigazgatás jövőre úgy alakulna, hogy az ügyfél elsősorban helyi szinten találkozna az ügyintézővel. A helyi szint után a második lépcső a körzeti szakigazgatási iroda lenne. A helyszínen és a körzeti irodában történt ügyintézést a területi szakigazgatási hivatal korrigálhatja – mondta Herbály Imre. Az átszervezés mintegy 2-3 ezer ember elbocsátását jelenti az intézményekből.
"A szocialisták által indított reform egyet jelent a rombolással" – fogalmazott reagálásában Font Sándor, a mezőgazdasági bizottság fideszes elnöke. Az ellenzéki politikus szerint, mire az új rendszert kiépítik és működőképes lesz, addigra már nem lesz, aki fogadja az instrukciókat és a segítséget, mivel a Gyurcsány-csomag következtében 85 milliárd forintot vonnak el az agráriumtól, az őstermelők tb-járulékát pedig több mint háromszorosára emelik. Hozzátette: azzal, hogy a falugazdász hálózatot leépítették, óriási űr keletkezett a gazdálkodó ember és az uniós, valamint a magyar agrárirányítás között, amit most a közigazgatási struktúra kialakításával próbálnak meg pótolni.