Az ágazati áfaemelés nyomán drágultak a hazai szolgáltatások
A vadásztatással foglalkozó társaságok tartanak attól, hogy az idei kényszerű áremelés miatt a vendégek egy része elpártol Magyarországtól. Erős konkurenciát jelentenek az EU-n kívüli szomszédos és közeli országok. Tartani lehet a fekete vadásztatás terjedésétől is.
Nem tett jót az EU-csatlakozással együtt járó áfaemelés a hazai vadászturizmusnak. A május 1-jétől - a korábbi nullaszázalékos áfakulcs helyett - a 25 százalékos kulcsba sorolt szolgáltatás árait nehezen fogadja el a nemzetközi piac. Az elmúlt években a magyar erdők kedveltek az osztrák, német, francia és az olasz vadászok körében. Évente közel 26 ezer külföldi vadász jár nálunk. Vélhetően az árkorrekció hatására az utóbbi hónapokban azonban némi megtorpanás tapasztalható a forgalomban. Pedig - vélik sokan - a vadászni érkező vendéget meg kellene becsülni, hiszen legalább annyit költ, mint egy konferenciavendég. Több, vadásztatással foglalkozó társaság és utazási iroda képviselője is úgy nyilatkozott, 25 százalék körüli áremelést nem bír el a piac. Csonka Tibor, a Gemenc Rt. vezérigazgatója szerint náluk az áfa miatt az idén mintegy 40 millió forint veszteség keletkezik. A kieső összeget a szolgáltatások szélesítésével igyekeznek pótolni.
Az árakkal a kelet-magyarországi megyékben még óvatosabban bánnak, hiszen - mint az Esze Tamás Vadásztársaság elnöke, Vári István elmondta -csak így tudnak vonzóak maradni. Ennek ellenére is a külföldi vendégek számának csökkenésére számítanak a következő néhány évben. A vadásztatásra. specializálódott, a piacon 1990-től jelen lévő Vadőr Utazási Iroda Kft. ügyvezetője, László Gábor szerint veszélyes az az idén megindult folyamat, amelyben az áfaemelést követte a vadászati engedélyek havi és éves díjainak közel 100 százalékos emelése és a vadásztatáshoz elengedhetetlen kötelező biztosítási díjak -hatszoros - növekedése is.
Pedig e téren erős a konkurencia - állítják a szakemberek -, és több olyan szomszédos ország is van, ahol ugyanaz a vadállomány megtalálható mint nálunk, sőt még medve és zerge is él a hegyekben. Tévhit az, hogy Romániában, Bulgáriában, Szerbia-Montenegróban, illetve a szovjet utódállamokban nincs megfelelő vendéglátó-infrastruktúra. Ráadásul az árak ott átlagosan 20-30 százalékkal olcsóbbak. Komolyan kell figyelni az afrikai vadászati lehetőségekre is, mert ezek a távoli célországok a nyugat-európai államok vadászai körében igen kedveltek.
LÁZÁR ILDIKÓ