TERVEK A mielőbbi ipari hasznosításra törekednek a befektetők
Aláírták azt a szerződést, melynek alapján több, mint 50 százalékban magánkézbe került a szarvasi Mezőgazdasági Kutató-Fejlesztő Kht. Sokan most azt kérdezik: mi lesz a kht. nevéhez fűződő energiafű további sorsa?
A kht. korábban 75,01 százalékban állami, 24,99 százalékban magántulajdonban volt. Az állam kezelői jogát gyakorló szarvasi Halászati és Öntözési Kutatóintézet (HAKI) idén tavasszal hirdette meg az értékesítést. A közelmúltban aláírt szerződés értelmében a korábbi kisebbségi tulajdonos, a budapesti székhelyű Unió-Contact Környezetvédő és Vidékfejlesztési Pályázatkezelő Kft. többségi tulajdonos lett, valamivel több, mint 50 százalékkal. Kiss Tibortól, a kft. ügyvezető igazgatójától arról érdeklődtünk, milyen elképzeléseik vannak az energiafű hasznosítására vonatkozóan. - A kft. mögött álló befektetők célja az, hogy az energiafű tényleges ipari hasznosítása minél előbb megtörténjen. Ennek érdekében az elkövetkező hetekben gyorsan és alaposan szeretnénk felmérni azt, hogy az ország mely részein célszerű elkezdeni a fű termelését, hol érdemes megépíteni a pellettáló (tömörítő) üzemeket, hol lesz e terméknek potenciális piaca. Raktárra nem érdemes termelni, éppen ezért az energiafű feldolgozásának, hasznosításának teljes láncolatát ki szeretnénk építeni. Úgy vélem, 3-4 hónap elegendő lesz a gyors és alapos felmérésre és a szervezőmunkára, ezt követi majd a konkrét tőkebefektetés, az üzemek felépítése. Kiss Tibortól a befektetők kilétére vonatkozóan csak annyit sikerült megtudnunk, hogy belföldi személyekről van szó. Megerősítette ugyanakkor, hogy a Mezőgazdasági Kutató-Fejlesztő Kht.-nál dolgozó mintegy ötven ember munkájára, az itteni kutatói bázisra a jövőben is számítanak.
Lipták Judit
"A magántőke bevonása volt a legjobb megoldás"
A most már kisebbségi tulajdonos állam kezelői jogát gyakorló HAKI főigazgatója, dr. Váradi László lapunk kérdésére úgy nyilatkozott: ez volt a legjobb megoldás. A kht.-nak az energiafű tényleges gyakorlati hasznosítására nem volt pénze, a magántőke viszont biztosíthatja azt, hogy az elért kutatási eredmények ne maradjanak papíron.