A Vásárhelyi-terv nem jelent hullámtéri erdőirtást
Sem a természetvédőknek, sem az erdészeknek nem kell tartaniuk attól, hogy a Vásárhelyi-terv fölgyorsuló alsó-tiszai munkálatai hullámtéri erdőkitermeléssel járnak. A gyalogakácot viszont várhatóan, eltávolítják: áradáskor leginkább ez lassítja a víz lefolyását a hullámtérből.
Föl kell gyorsítani a Vásárhelyi-terv további fejlesztésének munkálatait az Alsó-Tisza vUs dékén- nyilatkozta Peisányi Miklós környezetvédelmi és vízügyi miniszter nemrégiben Szegeden. Hiszen a legutóbbi árvíz éppen e tájon volt a leghosszabb ideig kinn a hullámtérben, itt okozta a legnagyobb károkat. Természetvédők s erdészek azonban attól tartanak: a terv végrehajtásának keretében a vízügy szorgalmazni fogja a hullámtéri erdők eltávolítását, hogy azok ne fogják vissza az áradat gyors lefolyását. - Alaptalan az aggodalom. A vizet első sorban az aljnövényzet fogja vissza, következésképpen az aljnövényzet ritkításáról lehet szó - mondja Priváczláné Hajdú Zsuzsanna, az Alsó-Tisza-vidéki Környezetvé-ídelmi.éSí Vízügyi igazgatóság (Atikövizig) szóvivője.., Az .aljnövényzetet elsősorban a behurcolt, tájidegen, úgynevezett gyalogakác, azaz ámorcserje alkotja. Jelenléte természetvédelmi szempontból sem kívánatos, mert elveszi az élőhelyet az őshonos - s a hullámtéri állatvilágnak búvóhelyet, táplálkozási lehetőségét adó - szedresek és más növények elől. Erdészeti szempontból sincs rá jelenleg szükség.. Az aljnövényzet-tisztítás keretében úgynevezett „hidrológiai folyosót" hoznának létre a hullámtér gyalogakác-borította részein. Ez végigkísérné a folyót, vele párhuzamosan, a hullámtér mindkét oldalán; Föladata: segítse elő, hogy áradáskor a hullámtérben ne „álljon" a víz, ne duzzadjon egyre inkább, terhelve a. töltéseket - hanem folyjon le, viszonylag gyorsan.
- Mielőtt bármi is történne a hullámtérben, a vízügy, a természetvédelem s az erdőgazdaság előzetesen egyeztet majd - hívja föl a figyelmet az Atikövizig szóvivője. Ahol esetleg fakitermelés történik, kártalanítják a terület kezelőit, tulajdonosait. És ahol csak lehet, teljes mértékben meghagyják a jelenlegi növényzetet.
Egyébként pedig az erdők, elsősorban a füzesek, „vizes szempontból" is kimondottan hasznosak. Árvízkor az összefüggő fakorona-sáv nagyon jelentősen csökkenti a kiterjedt vízfelület szél okozta hullámzását, védve a töltést az elhabolástól. A fűzvesszőt máig alkalmazzák rőzsefonat-készítésre - az idei árvízkor is volt erre példa a kózsdi zsilipnél. Az erdőknek tehát árvízvédelmi szempontból is megvan a helyük a hullámtérben.
F. CS.