Az eddigi vizsgálatok szerint belül korhadt volt az a fa, amely kidőlt a nagy viharban és két ember halálát okozta a vasárnap esti budapesti tűzijáték alatt. A tragédia elkerülhető lett volna, ugyanis Magyarországon van már olyan műszer, amellyel megállapítható a fák rejtett hibája.
Az országban csak néhány olyan kertészet működik, amely rendelkezik a Nyugat-Magyarországi Egyetemen kifejlesztett korhadást vizsgáló műszerrel. A módszer szűk szakmai körökben ismeretes. Dr. Mészáros Károly erdőmérnök, rektorhelyettes, dr. Mentes Gyula villamosmérnök és dr. Divos Ferenc fizikus, a Nyugat-Magyarországi Egyetem faipari mérnöki karának oktatója fejlesztették ki. Segítségével megállapítható a fák belső korhadása és annak mértéke is. Ennek óriási a jelentősége nemcsak a tragédiák . megelőzésében, hanem a mindennapokban is.
A műszer hasznos lenne a közútkezelők számára az út menti fák vizsgálatakor, éppúgy, mint a parkfenntartók, kertészetek számára is, - A műszer valóban alkalmas rejtett korhadások, üregek megtalálására - mondta dr. Divos Ferenc. - A szakterületem a roncsolásmentes faanyagvizsgálat. Munkánk egy része ma már az élő fák vizsgálatára is kiterjed. 1994-ben mutattuk be azt a műszert, amellyel a beépített faszerkezetek gerendáit vizsgáltuk; a hangsebességet mértük rajtuk. Itt találkoztam dr. Mészáros Károly rektorhelyettessel, aki arra volt kíváncsi, az eszköz alkalmazható-e élő fák vizsgálatára. Akkor a válasz természetesen nem volt ismeretes, korábban ilyet ugyanis még senki sem csinált. Ezért kísérletezni kezdtünk és az eredmények igazolták a feltevést. A műszer lényegében hangsebességet mér. Abban az esetben, ha a fában belül korhadás van, akkor a mért hangsebesség lecsökken. Az alacsony hangsebesség jelzi a hibát. Minél nagyobb a hangsebesség-csökkenés, annál nagyobb hiba van a fában. A gyakorlatban a műszer két érzékelőjét felszúrjuk a fára, a kérget át kell bökni. Kalapáccsal megütjük az egyiket és a műszer méri a terjedési időt a másik érzékelőig. A két érzékelő közötti távolságot pedig egy szabványos erdészeti átlalóval (speciális mérőeszköz) határozzuk meg. A hang terjedési sebességét megkapjuk, ha a távolságot elosztjuk a hang terjedési idejével. Természetesen minden vizsgálatnak vannak hibalehetőségei, de azt biztosan állítom, ha a korhadt terület a keresztmetszet húsz százalékát eléri vagy meghaladja, akkor azt ki tudjuk mutatni.
Tehát a műszerrel a korhadás mértékét tudjuk megállapítani. Az eszköz megvásárolható, egy külön kis vállalkozás gyártja. Az ára 300 ezer forint. Mint megtudtuk, külföldön sokkal nagyobb a kereslet, mint idehaza. Dr. Divos Ferenc elmondta, már kikísérletezték a műszer továbbfejlesztett változatát is. Ennek lényege, hogy sok érzékelővel akusztikus tomográfiát tudnak végezni, tehát a keresztmetszet képét meg tudják jeleníteni számítógépen, így pontosan lehet látni a hiba helyét és nagyságát.
Horváth F.
A vihar alatt
Mintegy 350 fa dőlt ki és 3 ezer fáról törtek, szakadtak le ágak a fővárosban a vasárnap esti vihar miatt. Az eltakarítási munkálatok alatt folyamatosan vizsgálják a kidőlt fák, illetve a letört ágak állapotát is, hogy mindig pontos képük legyen arról egészséges vagy korhadt fát ért-e kár. A sérült fák állapotának felmérése a kárbejelentések elbírálást.