Küzdelem szúval, gyapjaslepkével (Vas Népe)

Csillag inaktívCsillag inaktívCsillag inaktívCsillag inaktívCsillag inaktív
 
2006. szeptember 1.
Erdeink harmada egészséges, tünetmentes
Korkép (ni)- Magyarországon 1988 óta minden évben felmérik az erdők egészségi állapotát. Nyugat-Dunántúlon tavaly elsősorban a lucosokat megtámadó szúfertőzés okozott károkat.

A legutóbbi állapotfelmérés során 1218 ponton 28 ezer 506 mintafát minősítettek. A mintapontokfafaj (csoportonkénti eloszlása - az egyéb lombosok kivételével - követi a fafaj(csoport)ok országos területi megoszlását: a mintapontok 22 százaléka akác, 19,7 százaléka tölgy, 23,2 százaléka fenyő, 27 százaléka cser, 19,8 százaléka nyár, 23,4 százaléka bükk volt.
A mintavételi eredmények alapján elmondható, hogy a magyar erdők 33,2 százaléka tünetmentes, vagyis egészséges, 39,6 százaléka gyengén károsodott, tehát veszélyeztetett. A hazai erdők húsz százaléka közepesen, négy százaléka pedig erősen károsodott. Az elhalt fák aránya 3,1 százalék.
A tavalyi év legjelentősebb erdővédelmi feladatát a gyapjaslepke elleni védekezés okozta Magyarországon: tömeges elszaporodása 280 ezer hektárt érintett. Az idén a gradáció mérséklődött, de még mindig 200 ezer hektárt meghaladó erdőterületet károsított.
A nyugat-magyarországi, így a Vas megyei lucosokban jelentős szúfertőzés támadta meg az állományt. A határ menti területeken az osztrák erdészeti hatósággal együttműködve kezdték meg a károk felszámolását, az elpusztult és megtámadott egyedek kitermelését. A több ezer hektárt érintő egészségügyi termelés eddig 365 hektár rendkívüli felújítási kötelezettséget is eredményezett. A szakemberek remélik, hogy a fertőzött faanyag kitermelése után visszaszorítható a szú további terjedése.

 


© 2024 Forestpress. All Rights Reserved.