Vadászokra vadászó társaságok (Népszabadság)

Csillag inaktívCsillag inaktívCsillag inaktívCsillag inaktívCsillag inaktív
 

Növekvő érdeklődés a skandináv országokból

A külföldi bérvadásztatást - azaz a trófeaexportot - május óta terhelő áfa másfél milliárd forint veszteséget okozhat az idén a vadásztársaságoknak, azok ugyanis nem tudják a vendéggel megfizettetni a pluszköltséget.
Két éve még 293 millió forint nyereséggel, tavaly már 419 millió forint veszteséggel zárták az évet a vadásztársaságok. 2003-ban a kedvezőtlen időjárás és az ebből következő átlagosnál gyengébb trófeasúlyok miatt ugyanis csökkent a külföldi vendégek száma.
A bevételkiesést az áfa bevezetése az idén tovább növeli. Pálvölgyi Zoltán, a vadásztatással foglalkozó Forst Hungária Rt. vezérigazgatója azt mondta: előzetes becslések szerint másfél milliárd forinttal lesz kevesebb a vadásztársaságok kasszájában. Huszonöt százalékos áremelésre nem gondolhatnak, nyolc-tizenegy százalékkal próbáltak némileg kompenzálni, a piac azonban erre roszszul reagált. Már most látható, hogy tovább csökkent a fizető vendégek száma.
Várady János, a dél-dunántúli Gyulaj Rt. vadászati ágazatának vezetője szerint - noha még nincs vége a vadászati évnek - várhatóan 15-20 százalékkal kevesebb vendégük lesz, mint tavaly. Pétervári Gábor, a Gemenc Rt. vadgazdálkodási osztályának vezetője elmondta: a társaságoknak nemcsak az áfateher okoz problémát, hanem az euró árfolyamának ingadozása is. Cégüknél a bevételkiesést - tette hozzá a szakember - szeptemberben sikerült kompenzálni. Ennek oka: a terítékre került gímszarvasbikák átlag-trófeasúlya nagyobb volt, mint egy évvel ezelőtt. A komoly szervezőmunkának és az intenzív reklámtevékenységnek köszönhetően náluk a bérvadászok száma nem csökkent tavalyhoz képest. Pétervári Gábor megjegyezte: a novembertől januárig tartó vaddisznóhajtások kilátásai is kedvezőek.
A Gemenc Rt. nagyvadra - gímszarvasra, dámvadra, muflonra, őzre, vaddisznóra - vadászó külföldi bérvadászainak mintegy kilencven százaléka német nyelvterületről jön Magyarországra. A nagy terítékű vaddisznóvadászatokra a spanyolok részéről a legjelentősebb az igény. Apróvadak - fácán, nyúl, esetleg vízi vad - elejtésére főként Olaszországból és Franciaországból érkeznek. A nagyszámú védett madár 2002-es kilövése miatt keletkezett botrány miatt azonban országosan is jelentős mértékben csökkent az apróvad-bérvadászatra irányuló olasz turizmus. Apadt az élőnyúl-export is, amely a fácántenyésztés pénzügyi alapjait biztosítaná, elsősorban az alföldi vadásztársaságoknál.
A Gyulaj Rt.-hez is leginkább német nyelvterületről érkeznek vendégek, de újabban érdeklődés tapasztalható a skandináv országokból is. Itt a vaddisznóhajtások a legnépszerűbbek. A gímszarvas szintén kedvelt, ezért az országosan meghirdetett létszámapasztás negatívan hathat rájuk. Várady János szerint szakmailag elfogadhatatlan, hogy szinte valamennyi jelentős gímpopulációval rendelkező megyében a gímszarvas egész évben vadászható.
A vadászati ágazatvezető hozzátette: náluk az áfateher és a vendéglétszám csökkenése várhatóan mintegy tizenhat-tizennyolc százalékos árbevétel-kiesést fog okozni. Mint megtudtuk, a vadgazdálkodási tevékenység várhatóan még nem lesz veszteséges, de csak nagyon kis nyereségre számítanak.
Pálvölgyi Zoltán hangsúlyozta: mivel az országban a vadállomány menynyiségi és minőségi szempontból is megfelelő, az optimális megoldás mindenképpen az lenne, ha az állam az adóból származó bevétel egy részét visszaforgatná bérturizmust növelő reklámkampányokba.

Mácz Katalin

<<Vissza


© 2024 Forestpress. All Rights Reserved.