A Zsuzsin egyelőre minden a régi (Népszabadság)

Csillag inaktívCsillag inaktívCsillag inaktívCsillag inaktívCsillag inaktív
 
2006. szeptember 9.
Az erdei kisvasutakon csökkennek a kedvezmények, de nem mindenütt
Számos helyen működik - nem a MÁV által üzemeltetett - erdei kisvasút az országban. Ezeken is adnak kedvezményeket, ám többnyire egyre kevesebbet. Egy helyütt a 65 éven felülieknek járó kedvezmény megvonását nem éppen szerencsés formában közölték.

A királyréti erdei kisvasút szeptember 1-jéig ingyen utaztatta a 65 éven felülieket, most azonban megszüntette ezt a kedvezményt. Kikerült a végállomásra a tábla is, amely a változást - törvények és kormányrendeletek változására hivatkozva - tudatja a közönséggel. Az utasok egy része a tájékoztatást úgy értelmezte, hogy a kisvasút üzemeltetője a "megszorító csomag keretében", egy nem létező kormányrendeletre hivatkozva vonja meg a kedvezményt, amely pedig még járna a nyugdíjasoknak.
Lengyel László, az Ipoly Erdő Zrt. - amely a járatot üzemelteti - közönségkapcsolati vezetője szerint nem volt szerencsés, hogy a vasútüzem a tájékoztatásnak ezt a félreérthető formáját választotta. A szeptember elsején kihelyezett táblákon a hatályos jogszabályokra és a kormányrendelet változására utaló mondat az áfatörvénnyel kapcsolatos, ennek hatására kellett emelniük öt százalékkal a menetdíjakat. A 65 év felettiekre érvényes kedvezmény megvonását a tájékoztató újabb mondatban tudatja, ennek azonban Lengyel László szerint nincs köze a fentiekhez - noha az utasok könynyen így értelmezhették.
A közönségkapcsolati vezető elmondta: az, hogy a nyugdíjasok eddig ingyen utazhattak, gesztus volt az Ipoly Erdő Zrt. részéről, amelyet azonban a megváltozott gazdasági környezetben már nem képes nyújtani a társaság. Tudomása szerint így is a királyréti kisvasút tartott ki a legtovább, más magántársaságok által üzemeltetett erdei vasutak már korábban megszüntették a kedvezményeket.
Több helyütt érdeklődve kiderült: van azért hely, ahol még érvényben vannak a kedvezmények. Például, a debreceni Zsuzsi Erdei Vasúton a nyugdíjasok fél áron, a 65 év felettiek ingyen utazhatnak. A félárú jegy egy útra 150 forintba kerül. A Zsuzsi Erdei Vasút Kht. által üzemeltetett vonalon az idén már nem terveznek változtatást a díjszabásban, a jövő évi jegyárakról pedig még nem született döntés.
A Bükk és a Mátra erdei kisvasútjain már a szezon kezdetén, május 15-én megszüntették a 65 év felettiek ingyenes utazási kedvezményét - mondta kérdésünkre Farkas János, az üzemeltető Egererdő Zrt. gazdasági vezérigazgató-helyettese. A lépést azzal indokolta, hogy az idén január elsejével megszűnt a régi vasúti törvény, amely lehetővé tette az erdei vasutak üzemeltetői számára, hogy állami forrásból fogyasztói árkiegészítést kaphassanak a menetjegyekhez. Az új vasúti törvény ezt számukra kizárja, így kénytelen voltak elvonni a 65 év felettiek ingyenes utazási lehetőségét. Azt azonban saját költségvetésükből biztosítják, hogy a nyugdíjasok - a diákokhoz hasonlóan - olcsóbban utazhassanak. Szántósiné Stefán Zsuzsanna, a szilvásváradi erdészet főkönyvelője elmondta: esetükben ez azt jelenti, hogy a szalajkai vonalon a felnőttek 350, míg a diákok és a nyugdíjasok 200 forintos jegygyel közlekedhetnek.
A Gemenci Erdő és Vadgazdaság Zrt. kisvasútján két évvel ezelőtt még ingyen utazhattak a 65 évnél idősebbek, tudtuk meg Barabás Tibor erdészetvezetőtől. Akkor azonban az állami tulajdonú cég menedzsmentje úgy döntött, hogy nem veszik igénybe a nyugdíjas utasok után járó költségvetési támogatást, és azóta a 65 felettieknek ugyanannyit kell fizetniük a gemenci kisvasúton, mint a diákoknak. A kisvasútnak két szakasza van, s mindkettőn 3-3 menetrend szerinti vonatpár jár. A hosszabb szakasz 20 kilométeres, s a Szekszárd melletti Bárányfokot köti össze a Duna parttal, ott a retúrjegyért 840 forintot fizetnek a felnőttek, a nyugdíjasoknak kedvezmény jár, ők 630 forintért utazhatnak. A Pörböly és a Malomtelelő közti 10 kilométeres szakaszon 500 illetve 400 forint a retúr ára. A turisztikai célú gemenci kisvasútra évente 80-90 ezren váltanak jegyet, s az utasok jelentős százalékban nyugdíjasok.
A Mecseki Erdészeti Zrt.-nek is van egy turisztikai célú kisvasútja, ami Almamellék községet köti össze az erdő közepében megbújó Sasréttel. Naponta egy vonatpár ingázik a 8 kilométeres úton. A felnőttek 400, a diákok 200 forintot fizetnek a jegyért. A nyugdíjasok ingyen utazhatnak. Burián Endre ágazatvezető azt mondja, hogy a cég számára nem jelentene számottevő bevételt, ha a nyugdíjasok is fizetnének, itt ugyanis nagyon kevés idős ember utazik - az évi 10 ezer utas szinte csakis diákcsoportokból áll.

 


© 2024 Forestpress. All Rights Reserved.