Látják a fától az erdőt (Fejér Megyei Hírlap)

Csillag inaktívCsillag inaktívCsillag inaktívCsillag inaktívCsillag inaktív
 
2006. szeptember 1.
A földbe géppel ültetik a csemetéket, de kézi kapálással gondozzák
Mezőfalva - Tölgy, akác, feketedió, törökmogyoró növendékfák ágaskodnak az ég felé a mezőfalvi erdőföldön, mert a frissen telepített ültetvényfogalmaink szerint még nem erdő. Az őzek szerint igen!

Csuti Elemér optimista embernek vallja magát, hiszen csaknem huszonöt hektár erdőt telepített az utolsó hét esztendőben. A feketedió diószemként, azaz magként került a földbe, a többiek parányi csemeteként, s telepítőjük úgy képzeli, a leggyorsabban kivágásra érett akácosának kitermelésekor - nyolcvannyolc éves korában - együtt ünnepel a családdal, s esetleg még megtervezi a következő ültetvényt is...
- Szeretem az erdőt, de tőkeerős embernek is kell annak lennie, aki ilyesmibe belefog
- magyarázza. A mezőfalvi vállalkozó egy német-magyar orvosieszköz-forgalmazó cég tulajdonosa, s tisztes nyereségének egy részéből az apránként  vásárolt  erdőket, szántókat telepítette be fával. Korábban állami támogatást kapott e beruházásához, 2005-ben pedig a Nemzeti vidékfejlesztési terv (NVT) keretén belül az európai uniós erdősítési pályázaton nyert támogatást, ami azonban utófinanszírozású, tehát a telepítő megelőlegezte a költségeket.
— Az akácos tarvágása után a lecsupaszított földön a rengeteg gallyat, hulladékot eltüzeltük, majd a hatalmas földhasító gép kése vágott a földbe, másfél-két és fél méternyi szélességben 60-80 centiméteres mélységű hasadékot - magyarázza a tulajdonos a fatelepítés fázisait. Õ, nem lévén erdész, a szintén helybéli Maár  Gyula  erdőmérnököt kérte fel az előírás szerinti kötelező tervezésre, szaktanácsokkal a soponyai Bognár Miklós szolgál rendszeresen. A természetes erdők a madarak csőréből kipottyant magvak, a szélhordta termések nyomán nőnek, de a véletlenre és a természet saját ritmusára mégsem számíthat az építkező, fával fűtő-tüzelő, bútor- és szerszámkészítő ember. A megművelt földbe műtrágya is került, mielőtt a sárosdi faiskolából megérkeztek a feketedió-szemek és a parányi facsemeték, s az egy hektárra jutó kilencezer fácskát ültetőgéppel helyezték végleges helyükre. Néhány évig azonban kézi kapálással babusgatják az esendő növendékeket.
- Nálunk kilencven százalék fölötti az eredési arány – mondja Csuti Elemér, - s ez siker. Az őzek ugyan bele-beleszólnak ebbe a sikerbe, a nem körülkerített területeken képesek tövestül kitépni a gyönge kisfákat, s kedvencük a tölgyesek zsenge rügyei.
- Gondosan megtervezett erdő telepítésére ad engedélyt az Állami Erdészeti Szolgálat - szögezi le ifjabbik Csuti Elemér, aki édesapja jobb keze a vállalkozásban, idén abszolválta jogi stúdiumait, de az erdőtelepítésben ő is otthon van. A tulajdonos lánya, Mária is a családi cégben dolgozik, fia, a szépnevű Bojta pedig a nagyapával járja a régi és új erdőket. Õ is a fák szerelmesévé vált, a nagyapja kedvenc fájához, a Csuti dédnagymama határmezsgyéjén álló tölgyhöz ő is elkísér.
Ugyan mivel fűti a házát, kérdezem gonoszul a családfőt, de ő megfelel:
- Gázzal. Sajnálom kivágni a fákat...
Mezőfalván, a Ligetsor utcai udvarokon botanikuskertként mutatják a növények: Csuti Elemér a fák szerelmese. Megbecsült a tölgy és a dió, akár erdeiben, amelyeket ő telepített.

Zsohár Melinda

 


© 2024 Forestpress. All Rights Reserved.