Fontos elmaradását pótolta Magyarország azzal,- hogy a kormány elfogadta a Natura 2000 hálózatának hazai területekről szóló rendeletet, amelyeket eredetileg az európai uniós csatlakozás napjára kellett volna megtenni. A most közzétett kormányrendelet a hálózatba tartozó, illetve az arra jelölt területeket is megnevezi, igaz, az utóbbiak csak az Európai Bizottság jóváhagyása után, várhatóan három év múltán nyerik el végleges státusukat.
A Natura 2000 területek a közösségi szinten is jelentősnek minősített természeti hálózatot alkotnak, amelyet a tagországok az EU madárvédelmi és élőhelyvédelmi irányelve alapján kötelesek kijelölni. A magyarországi Natura 2000 hálózatába 55 különleges madárvédelmi és 467 különleges természetmegőrzési helyszín tartozik, amelyek együttes területe eléri az 1,95 millió hektárt A kijelölt területek közel fele eddig is védett volt, míg a fennmaradó rész egyharmada érzékeny természeti terület - többségében erdő -, további 700 ezer hektár pedig nagyrészt mezőgazdasági művelés alatt áll. A védett területek aránya így 9 százalékról 20,5 százalékra nő Magyarországon a Natura 2000 rendelettel.
A szabályozás az adott területeken gazdálkodókat érinti leginkább. A kihirdetést követően minden egyes Natura 2000 területre részletes kezelési tervet kell kidolgozni, amely alapján helyrajzi szám szerint határozzák meg az engedélyezett tevékenységek körét. Az eseti korlátozások, valamint a gazdálkodók által önként vállalt gazdálkodási módok kapcsán az érintettek anyagi kompenzációt kérhetnek. Az érintetteknek 5005-től kel a korlátozásokat figyelembe venniük, s a Környezetvédelmi és Vízügyi Minisztériumban azzal számolnak, hogy a Natura 2000 hálózatának kialakításával a gyenge termőképességű területek is közösségi támogatáshoz juthatnak. A földhasználók 2005-2006-ban az agrár-környezetvédelmi program keretéből igényelhetnek támogatásokat, 2007-től pedig az EU új, egységes támogatási rendszert léptet életbe a Natura 2000 területek fenntartására.
(MG)
NATURA 2000 TERÜLETEK
(arányuk az új tagoknál, százalék)
Észtország 33
Magyarország 20,5
Csehország 15