TÜZELÕ Mezőgazdasági melléktermékekből készül
Biobrikettgyártó üzemet létesítettek Mezőberényben. A különleges tüzelőanyag hosszú távon alternatívát jelenthet az egyre dráguló energiahordozókkal szemben.
A város külterületén, egy korábbi sertéstelep helyén állította fel a teljes egészében magyar találmánynak számító gyártóegységet Szűcs Gábor. A családi vállalkozás vezetője elmondta, hogy a biobrikett előállításához mezőgazdasági melléktermékeket, jelenleg elsősorban búzaszalmát használnak, de tervezik, hogy más növények szalmájával és esetleg kukoricaszárral is megpróbálkoznak. A különleges energiahordozó egyébként még az 1970-es években, az olaj árának emelkedése idején került az érdeklődés középpontjába. A lelkesedés akkor viszonylag gyorsan lelohadt, most azonban a gáz és a fa drágulásával párhuzamosan új lendületet kaphat a termék előállítása. - Úgy tűnik, hogy az árak emelkedése megállíthatatlan, a kőolaj- és földgázkészletek fogyóban vannak. Mezőgazdasági melléktermékek azonban mindig lesznek, s azok nem valószínű, hogy drágulni fognak - elemezte a körülményeket. A szakmai tanulmányok szerint a szalmabrikett fűtőértéke közel azonos egyes tűzifákéval és a barnaszénével. Igaz, másként kell felhasználni, mint a hagyományos tüzelőt: a szénhez hasonló módon kell izzítani. Szűcs Gábor jelezte, hogy még az idén próbagyártást végeznek energiafű felhasználásával is, ami siker esetén komoly távlatokat nyithat számukra. Mindenképpen hosszú távra terveznek: a mostani befektetés öt-nyolc év alatt térülhet meg. Egy szezon alatt jelenleg több ezer bála szalmát tudnak feldolgozni.
Papp Gábor
Egyelőre kevesen ismerik, de már van érdeklődés
A mezőberényi szakember elmondta, hogy már most sokan érdeklődnek az energiahordozó iránt. A lakosság és viszonteladók egyaránt vásároltak már a különleges termékből. Sőt, egy erőmű is kért információkat a szalmabrikettről, amelynek ára nagyjából azonos a tűzifáéval. Szűcs Gábor azonban azt tartja a legfontosabbnak, hogy minél többen megismerjék a ma még kevéssé elterjedt tüzelőt.