Brikettel, fával készülnek a télre (Délmagyarország)

Csillag inaktívCsillag inaktívCsillag inaktívCsillag inaktívCsillag inaktív
 

2006. október 7.

Makón a tűzifa a legnépszerűbb hagyományos fűtőanyag
Makón – főként a helyben gyártott kandallók sikere miatt – a tűzifa a legnépszerűbb hagyományos fűtőanyag, bár a szenet is sokan keresik.

A tüzelőtámogatásban részesülők idén összesen nyolcmillió forint értékben vihetnek szilárd tüzelőt haza az önkormányzat támogatásával.
Közeledik a fűtési szezon, ez érződik a makói Bárányos sori tüzép-telepen: bár igazán nagy forgalomra hétfőtől számítanak inkább, már jöttek néhányan tüzelőt vásárolni. A telep vezetője, Pintér Lajos megjegyzi: kevesen vannak, akik előrelátó módon, már a hideg beköszönte előtt gondoskodnak a tűzrevalóról. Egyébként is az a szokás, hogy nem egész télre, hanem csak néhány hónapra vásárolnak szenet vagy fát az emberek, aztán ha elfogyott, vesznek még pár mázsát abban a reményben, hogy hamar tavaszodik. Becslése szerint egyébként egy átlagos, hatvan négyzetméteres családi ház nagyjából hatvan mázsa szénnel fűthető egész télen át.
Pintér Lajos azt mondja, évek óta tart és várhatóan idén is erősödni fog a városban az a tendencia, hogy a szén és a fa egyre népszerűbb a földgáznál. Pedig jelenleg nagyjából azonosak az árak – igaz, ismét várható a gázárak újraszabályozása. Sokan azt mondják, a hagyományos fűtés – például egy jó cserépkályha – más hőérzetet ad, mint a gáz, mások viszont azzal érvelnek, hogy kényelmesebb a konvektort feltekerni, mint szenet hordani meg salakolni. Persze az is igaz, hogy a kályhában, kazánban a fa vagy a szén mellett elég a háztáji hulladék egy része is, ami azért jelenthet némi megtakarítást.
Makó egyébként speciális helyzetben van a hagyományos szilárd tüzelőanyagok tekintetében: sokkal több tűzifa fogy, mint másutt, mert nagyon népszerűek a városban gyártott, mással nem fűthető kandallók. Jelenleg viszont, bár hétfőre már várnak új szállítmányokat, éppen fából van kevesebb. Korlátozott a kitermelés, ráadásul egy-egy nagyobb esőzés napokig lehetetlenné teszi az erdőkben a kivágást – magyarázza az okokat a telepvezető. Idén ráadásul az erőművek nagyon sok fát felvásároltak jó áron, ezért a lakosságnak várhatóan kevesebb jut majd – komolyabb hiányra azonban nem kell számítani.
A szén is drágul
Ami az árakat illeti: egy mázsa barnaszén 2310 forint, a kazánszén mázsája 3630 forint, a hazai brikett 3610, a cseh 3490 forintba kerül mázsánként. A tűzifa egyébként lassan drágább lesz, mint mondjuk a barnaszén. A tüzelőtámogatásban részesülők idén összesen nyolcmillió forint értékben vihetnek szilárd tüzelőt haza az önkormányzat támogatásával.

© 2024 Forestpress. All Rights Reserved.