Tiltott, ami a más erdejében terem (Hajdú-bihari Napló)

Csillag inaktívCsillag inaktívCsillag inaktívCsillag inaktívCsillag inaktív
 
2006. október 4.
Az illegális makkszedők akár komoly anyagi kárt is okozhatnak az erdészeti állomásnak.
Püspökladány  (HBN) - Akár két évig terjedő szabadságvesztéssel és pénzbírsággal is sújtható az, aki más erdejében termett makkot lop.

Sajnos az egész országban egyre gyakrabban fordul elő ez a jelenség: az Erdészeti Tudományos Intézet Püspökladányi Kísérleti Állomásán tavaly több esetben is kénytelenek voltak feljelentést tenni a termés eltulajdonításának ügyében. - A gond nem azokkal, a látogatókkal
an, akik néhány szemet szednek össze, hanem azokkal, akik többzsáknyi makkot visznek el az erdőből - tudtuk meg Bárány Gábor tudományos munkatárstól. - A makk piaci értéke igen magas, 180-240 forintot is fizetnek egy kilogrammért. Az elmúlt évben már más megyéből is szállítottak ide embereket, akik igen tekintélyes mennyiségű makkot vittek el a kezelésünk alatt álló területről. A termés szedésének és eladásának pedig legális módja is van: a terület tulajdonosa és a szedők közötti szerződés értelmében törvényesen lehet szedni a makkot, amelyet aztán a terület tulajdonosának lehet eladni. Ilyen szerződést idén is fogunk kötni, ugyanis ebben az évben legalább 60 mázsa makkra lesz szükségünk. Az erdőkből gyűjtött makk a jövő erdeinek létéhez járul hozzá, hiszen azt az erdőtelepítésekhez, erdőfelújításokhoz és csemete neveléséhez használjuk fel. Ha azonban az idén is olyan aktívak lesznek az illegális makkszedők, mint tavaly, akkor kénytelenek leszünk elképzeléseinket módosítani, és a szükséges : csemetemennyiséget  más csemetekertekből beszerezni, ami természetesen jelentősen megnöveli kiadásainkat.
A büntetés
Az intézet munkatársai tavaly három esetben tettek feljelentést az illegális makkszedők ellen. Mivel a kár egyénenként nem érte el a 10 ezer forintot, ezért csak tulajdon elleni szabálysértést követtek el a bíróság döntése szerint. Ha azonban az egy főre vetített kár eléri a 10 ezer forintot, akkor már lopásnak minősül az esemény, s akár két évig terjedő szabadságvesztéssel és pénzbírsággal is büntethető az elkövető.

 


 


© 2024 Forestpress. All Rights Reserved.