A kormányzati célok ambíciózusak
Jövőre nagyüzemi méretekben is beindulhat az energiaültetvények telepítése, amelyre európai uniós forrásból is lehet majd támogatást igényelni. A művelés gazdaságossága attól függ, lesz-e elegendő kereslet az energianövényekre a biomassza tüzelésű erőművek részéről.
Az idei 1000-1200 hektár után jövőre két-háromezer, 2008-ra pedig hét-tízezer hektárra növekedhet az energianövények vetésterülete Magyarországon. Ebben segítséget nyújthat a támogatási rendszer kereteinek kiépítése, amelyet a Földművelésügyi és Vidékfejlesztési Minisztérium (FVM) a következő hónapokra ígér. A mezőgazdasági tevékenység diverzifikálása jogcímen már idén is be lehetett adni pályázatokat energianövények telepítésére vagy termesztésére, ám ennek finanszírozása még a központi költségvetésből történik, s a kifizetések sem kezdődtek el. Ezzel szemben jövőre a támogatás már európai uniós forrásból történne, s a pályázatokat várhatóan jövő év áprilisától lehet majd beadni – közölte lapunkkal Gőgös Zoltán, a földművelésügyi tárca államtitkára. Elmondta: a tervek szerint a fás szárú energianövényeknél a telepítésre, a lágyszárúaknál pedig a termesztésre lehet majd támogatást igényelni, ez utóbbiaknál a támogatás mértéke hektáronként mintegy 26-27 ezer forint.
A kormányzati célok ambí-ciózusak: az FVM prognózisa szerint az energiaültetvények nagysága 2013-ra – az üzemanyag célú termesztést nem számolva – elérheti a hatvan-hetvenezer hektárt, amely számos gyenge termőtalajú térségben biztosítana megélhetési lehetőséget a gazdálkodóknak. Az energianövények termesztésének sikere azonban döntő mértékben azon múlik, lesz-e piac a betakarított növényekre. Az elmúlt években Magyarországon több széntüzelésű erőművet állítottak át – teljesen vagy részben – biomassza tüzelésre, emellett egyre több önkormányzat épít olyan kisméretű közösségi fűtőműveket, amelyek működtetéséhez biomasszából biztosítják a szükséges alapanyagot. Ugyanakkor a biomassza-erőművekben ma még tipikusan az erdészetektől vásárolt faaprítékot tüzelnek el, míg a kifejezetten erre a célra termesztett energiaültetvények felhasználása még csak kísérleti szakaszban van.
A felhasználás a fás szárú energianövényeknél – nyár, fűz, akác – ígérkezik egyszerűbbnek, s a termelőknek biztató lehet, hogy csak az elmúlt két hónapban két nagyberuházást jelentettek be. Így mintegy tizenkétmilliárd forintos beruházással egy 19,8 megawatt névleges teljesítményű biomassza-erőművet épít a DBM Dél-Nyírség Bioenergia-művek Energiatermelő Zrt. Szakolyban, míg Salgótarjánban csaknem húszmillió eurós beruházással az EETEK Holding Zrt. készül egy huuszonöt megawatt teljesítményű biomassza-erőmű felépítésére. Emellett a pécsi erőművet üzemeltető Pannon Power Holding még az év elején pályázatot írt ki energiaültetvényről származó faapríték beszerzésére. A nyertestől jövőre évi harmincezer tonna tüzelőanyagot vásárolna a pécsi társaság.
Németh I. Gergely