Nem mondanak le az emberek a gázfűtésről, tűzifából országos a hiány
Á lakosság döntő hányadának nem kell télen tüzelőanyag-ellátási gondoktól tartania. A szakemberek szerint a hideg hónapokban is zavartalan lesz a földgáz- és távhőellátás.
Kisebb beszerzési nehézségekkel előreláthatólag csak azoknak a háztartásoknak kell számolniuk, amelyek tűzifával fűtenek. Az árak emelkedésével azonban valamennyi fűtőanyag esetében szembe kell nézniük a felhasználóknak.
Az orosz-ukrán gázvita megoldódni látszik, a felek úgy tűnik, megállapodnak az árakban. így idehaza a következő fűtési szezonban nem kell az év elején kialakult ellátási zavarokhoz hasonló gondokkal számolni. Azaz, a tél folyamán előreláthatólag megfelelő mennyiségben érkezik majd országunkba a földgáz - nyilatkozta lapunknak Hegedűs Miklós, a GKI Energiakutató Kft. ügyvezetője.
Emlékezetes: a tavalyi év végén vita alakult ki az ukrán és az orosz fél között a gáz áráról, ezért az orosz szállító a gázcsap elzárásával fenyegetőzött, az ukrán gázcég pedig „megcsapolta" a tranzitvezetéket, s emiatt Magyarországra is a
megrendeltnél kevesebb légnemű energiahordozó érkezett az importvezetéken.
Hegedűs Miklós szerint mind az ukrán, mind az orosz üzletfél tanult az esetből és a jövőben várhatóan nem kockáztatnak meg hasonló lépéseket, mivel mindkét országnak
óriási károkat okozott az európai importőrök bizalmának megingása.
A szakember úgy véli: a földgáz árának jelentős mértékű - mintegy 30 százalékos - emelkedése miatt nem állnak át tömegesen a fogyasztók más energiafajta használatára. A városi lakások nagy részét ugyanis műszaki, illetve egyéb okokból nem lehet hagyományos tüzelővel - fával, szénnel, olajjal - fűteni. Emellett a korábban olcsónak számító fűtőanyagok - szén, fa - ára is a gáz árához hasonló mértékben, hozzávetőleg 25-30 százalékkal drágult. így a többségnek nem éri meg váltani. Mindamellett a lakosság kényelmi szempontokból sem szívesen mond le a magas komfortot biztosító gázfűtésről. Mindehhez hozzáadódik, hogy az „átállást" ellátási gondok is nehezítik, mivel országszerte tűzifahiány alakult ki. Ennek oka pedig az, hogy egyre több fatüzelésű erőmű működik hazánkban, s ezek felvásárolják az erdészetekben kitermelt famennyiség döntő hányadát. Emiatt a lakosság ellátása akadozik.
Érdemes megjegyezni: Magyarország földgázellátását hosszú távú szerződések garantálják. A nagynyomású importvezetéket birtokló Mol Nyrt. több mint egy évtizedre vonatkozó szerződést kötött a gázt szállító orosz Gazprommal csakúgy, mint a német E.ON cég, amely nemrégiben megvette a gázkereskedelmi és -tárolási üzletágat a magyar olajvállalattól. (A tervek szerint az orosz Gazprom 2036-ig 400 milliárd köbméter gázt szállít az E.ON-nak.) A közelmúltban az E.ON eladta a magyar gázcégei egy részét a Gazpromnak, amely ezáltal többszörösen érdekeltté vált a magyarországi gázellátás zavartalan fenntartásában.
A gázfelhasználók után a második legnagyobb fogyasztói csoportnak, a távhőt használó családoknak sem kell tartaniuk a hideg idő megérkeztétől. A fűtőművek ugyanis várhatóan országszerte képesek lesznek szállítani a megfelelő hőmennyiséget. Az árak emelkedésével azonban a legtöbb távhőt igénybe vevő háztartásnak is szembe kell néznie az idén. A távhő áráról tudni kell, hogy településenként változik. A legtöbb lakást - 240 ezer otthont - kiszolgáló Főtáv Zrt. például november elejétől átlagosan 8,4 százalékkal emelte díjait. Ez egy átlagos 52 négyzetméteres lakás esetében azt jelenti, hogy mintegy egy évre vetítve tízezer forinttal emelkedik a fűtési díj, ami éves szinten mintegy 131 ezer forintos kiadást jelent.
A többség földgázt használ
Ma már idehaza olyannyira elterjedt a földgáz használata, hogy a hazai lakások csaknem 70 százalékát gázzal fűtik. A második legkedveltebb hőforrás a távfűtés, a távhőt a hazai háztartások 17,1 százaléka veszi igénybe. Az összes többi tüzelési mód, például fa- és szénfűtés, az elektromos kályha vagy a tüzelőolaj használatának az aránya nem éri el országunkban a 15 százalékot