Újratelepítenek a favágás után (Napló)

Csillag inaktívCsillag inaktívCsillag inaktívCsillag inaktívCsillag inaktív
 
2006. október 20.
Ajka (ta) - Külföldön is keresik a jó minőségű magyar fát. A szakszerű erdőgazdálkodáshoz üzemtervet kell készíteni.
Az erdőbirtokosok is számíthatnak büntetésre, ha parlagfüves a területük. Mivel a növény a frissen megbolygatott területeken nő, csak a telepítés utáni néhány évben kell gondot fordítani az irtásra, akkor, amikor a faállomány védelme miatt mindenképpen el kell végezni a munkát, tudtuk meg Máté Zoltán erdésztől.

A tulajdonosok saját erdejükben sem termelhetnek ki bármikor fát. A lábon álló száradék kivágására is engedélyt kell kérni. Az erdőgazdálkodásra hosszú távú, tízéves üzemtervet kell készíteni, ami alapján évente betervezik a munkákat. Attól eltérni csak indokolt esetben, például egészségügyi ok miatt lehet. A kivágott részt újra kell telepíteni. A Máté Zoltán által felügyelt terület több mint 2500 hektár, amiből az Erdő-Gazda 93 Kft. üzemi erdőrésze 340 hektár. A térségben cser, akác, gyertyán, nyár, tölgy és fenyő a leggyakoribb fajta. Sok a kisbirtokos, akik kárpótlás útján kaptak területet. Õk főleg saját szükségletük fedezésére termelnek ki.
Sok fát exportálnak Olaszországba és Ausztriába, ahol kelendő a jó minőségű, az ottaninál még szállítással együtt is olcsóbb tűzifa. Magyarországon a fakitermelők órabére sem sok. A tarvágást köbméterenként 2100-3000 forintért vállalják, hektáronként fajtától függően 200-450 köbmétert 'termelnek ki. A gyérítés drágább, mert ott vigyázni kell a megmaradó állományra. A telepítés makkal olcsóbb, mint csemetével. Makkal egy hektár telepítése 150 ezer forint körül van, ugyanez csemetével eléri a 350 ezer forintot is. Az erdőtelepítő gazdálkodó támogatást igényelhet. A területek ára még mindig alacsony, néha azonban hozzá nem értés miatt túlzó is lehet. Az ár függ a faállománytól, a termőföld minőségétől és az eladó tulajdoni hányadától. Legértékesebb a teljesen az eladó birtokában levő erdő, sokat von le az árból, ha a tulajdon kevesebb mint 50 százalék. Ma már többnyire azok birtokolják a területeket, akik gondozzák azokat. Több idős ember viszont szeretne megválni a kárpótláskor kapott birtoktól.

 

 


© 2024 Forestpress. All Rights Reserved.