Az SCI a vadászokat képviseli, de egyben védi és áldoz a természetre
A vadászatról általában sok negatív gondolat él bennünk, elejtett állatok képe rémlik fel, így a vadászatot és a vadásztársadalom tagjait ellenérzések is kisérik. Sokan elfelejtik: a vadászatnak van egy másik oldala is.
Erre gyakorta figyelmeztetnek a szakemberek az elítélő megnyilatkozásokkor, nevesül, hogy a vadászszervezetek - mint a kamarák és szövetségek - vadgazdálkodási szerepet töltenek be, természetvédelem terén kifejtett tevékenységük jelentős. A vadásztársaságok éves tervekben határozzák meg az állományból kilőhető apró- és nagyvadakat, az ebből befolyó pénzt pedig működésükre, az állatokra, a természet óvására fordítják.
Egy szűk rétegnek
Nemrégiben megalakult hazánkban egy vadászokat tömörítő lobbiszervezet, ami hasonló metódusban és értékeket közvetítve működik, de más szervezeti felépítéssel. Ez a Safari Club International (SCI) és annak Középmagyarországi Egyesülete, ami Budapesten a Vajdahunyad várában alakult meg. Az SCI-t 35 évvel ezelőtt alapították az Amerikai Egyesült Államokban, nem tömegszervezetként, ugyanis tagjai között valóban csak azok találhatók meg, akik megfelelnek az egyesület azon céljának, ami a természet fenntartására, a kihaló félben lévő fajok újra meghonosítására irányul, s erre jelentős mértékű anyagi áldozatra is képesek. Mindebben persze nagyrészt önzőség munkál, hiszen a vadász addig tud vadászni, amíg van mire. Pontosan a fenti célok miatt szűk körű a klub, a világon mintegy 45 ezer tagja van, míg Magyarországon eddig 85 főt számlál a Safari Club taglétszáma.
Hatékony segítők legyenek
A klub hazai szervezetének egyik alapító tagja megyénkben vállalkozó, aki kérdésünkre arra próbált rávilágítani: az egyesület célja, hogy a tengerentúli tapasztalatokra építve, de a hazai sajátosságokat is figyelembe véve partnerei, egyben hatékony segítői legyenek Magyarország természetvédelmének és vadgazdálkodásának. Tagjai számára ugyanakkor megfelelő fórumot kínál a tapasztalatcserére a vadászható területeket illetően és általában a vadászattal kapcsolatosan, egyben lobbitevékenységet végez a vadászok érdekeit védve. Hercsik István kiemelte: a Safari Club mindezen célokhoz jelentős adományokkal, jótékonykodással járul hozzá. Jelenleg a Nyírerdő Rt.-vel közösen fáradoznak azon, hogy az egykor hazánkban őshonos, mára kihalt nyírfajd újra meghonosodjon, de az SCI 35 éves működése során számos állat újra vadászhatóvá tételéért küzdöttek, illetve támogattak különböző természetvédelmi projekteket.
A megye vadászterületei
A megyénkben lévő mintegy 600 ezer hektár - ebből erdő 170 ezer hektár - vadászterület Magyarország egyik legszebb, természeti értékekben talán leggazdagabb tájegysége. A vadászható vadfajok mindegyike jelentős egyedszámban megtalálható nálunk. A legnagyobb testű vadfajunkból, a gímszarvasból 4200-4300 egyed található, a vaddisznóállomány több mint 5 ezer egyedből áll, aminek legértékesebb állománya a Zemplén erdőrengetegeiben található. Az őzállomány megközelíti a 15 ezres egyedszámot, míg a muflon - csökkenő egyedszám mellett -1000-1200 egyedre tehető. Az apróvadállomány a térség alföldi jellegű területére jellemző, az állománysűrűség azonban kisebb, mint az alföldi területeken. A vízivadak a folyók és vizes élőhelyeken, különösen az őszi időszakban lelhetők fel jelentős számban. Megyénkbe évente több száz külföldi vendégvadász érkezik, s az éves terítékadatok szerint 25-30 százalékban részesednek az apróvadvadászatokon, míg a nagyvadfajok esetében az arány meghaladja az 50 százalékot is.