FATOLVAJOK Rönkben, exportra és fűteni egyformán viszik a fát
Viszik a fát a somogyi erdőkből. A probléma csak az, hogy nem a tulajdonosok. Évente tízmilliós nagyságrendű kárt okoznak a tolvajok.
Máskor a nemes fák, a tölgy és az éger, ilyenkor az akác a legkeresettebb. Hiába ugyanis a szép ősz, napokon belül fűteni kell valamivel...
Az elmúlt évek legnagyobb üzletét egy Nagybajom melletti erdőben sikerült lebonyolítania a fatolvajoknak. Egyben vittek el 2,5 millió forint értékű fát Ez már éves viszonylatban is szép fogásnak számít. A megye 183 ezer hektáros erdőterületéről ugyanis tavaly összesen negyvenmillió forint értékű fát „vágtak meg".
Ebből a legtöbb fát a magánerdő-tulajdonosoktól lopják el, de a Sefag Zrt. is tízmillió forint körüli kárt könyvel el minden évben. Ez érthető, hiszen a megyében a legnagyobb, több mint 80 ezer hektár erdőterületet ők kezelik.
.Németh Sándor, a Sefag Zrt. ellenőrzési osztályvezetője azt mondta: az erdőtörvény értelmében hivatalos okmányok nélkül sem fát kivágni, sem fát szállítani nem lehet. Az erdészek és a rendőrök pedig ilyenkor kiemelten figyelik az erdőket és a farakománnyal közlekedő autókat. A fűtési szezonban és karácsony előtt mindig több ilyen autót állítanak meg, mert többen is próbálnak ilyenkor illegálisan tűzrevalóhoz vagy karácsonyfához jutni. Pedig rosszul teszik, az erdei munkák is ilyenkor járnak ugyanis a csúcsra, ezért sok erdész és munkás van az erdőkben, így nagyobb a lebukás veszélye.
Somogyban az a jellemző, hogy a legtöbben tűzifának viszik a fát az erdőből, mégis ezek a megélhetési tolvajok okozzák a kisebb kárt. Jóval nagyobbak azok a szervezett bandák, amelyek évente egyszeregyszer jelennek ugyan csak meg, de akkor milliós értékű rakománnyal távoznak.
Ráadásul komolyabb büntetésre számíthatnak a fatolvajok - ezzel a céllal módosítják az erdőtörvényt. A tervek szerint az eddigi tízezer forintos bírság emelkedne, s az is büntethető lenne, ha a fa szállítását végző nem tudja bemutatni szállítási engedélyét Ez esetben 50 ezertől 500 ezer forintig terjedő összeget kellene fizetni, míg az engedély nélküli fakitermelést köbméterenként 30 ezer forinttal sújtanák. Az egyik nagy erdőterületet birtokló cég, a HM Kaszó Erdőgazdaság Rt. vezérigazgatója szerint nem a törvényi szigor, hanem a tettenérés hozhat eredményt. - A büntetés lehetősége önmagában nem tartja vissza a falopókat, az illegális fakivágókat. Az viszont talán igen, hogy akit elkapnak, az nagyobb büntetést kap, bár a jelenlegi tűzifaárak mellett nevetségesek a büntetési tételek. Zsebből kifizetik a tolvajok - állítja Tamás János. - Nálunk egy módszer vált be, az pedig a rendszeres ellenőrzés...
Csikós M. - Fábos E.