Motorizált fatolvajok erdeinkben (Vas Népe)

Csillag inaktívCsillag inaktívCsillag inaktívCsillag inaktívCsillag inaktív
 
2006. november 21.
Számuk az energiaárakkal nő. Veszélyeztetettebbek az ország szegényebb területein a lakóhelyhez közelibb erdők

Megyei körkép- Fatolvajok járják a megye erdőit. Kőszegen a Kiserdőből 350 ezer forintnyi fát loptak el. A gáz megdrágulása miatt többen vagy kevesebben vannak-e a tolvajok?
A múlt hét csütörtökén bejelentést tett a Kőszegi Rendőrkapitányságon a helyi erdészet vezetője. A Kis-erdő területén 22 tölgyfát vágtak ki ismeretlenek, abból 20 köbmétert el is vittek. A lopási kár meghaladja a 350 ezer forintot.
- Eddig kisebb mennyiségben, egy-két köbmétert loptak el, de ez már komoly mennyiségnek számít, ez az első ilyen esetünk - mondta el Parapatics István, a kőszegi erdészet vezetője.
Az 50-60 éves elegyes erdő széléről vágták ki az értékes fákat. Kontár és barbár módon. Erről tanúskodnak a Kiserdőn visszamaradt csonkok A tolvajok a motorfűrésszel úgy 60-70 centiméter magasságban kezdték kivágni a fákat, aztán hagyták, hogy a saját súlyuknál fogva kitörve eldőljenek. A 15-16 méter magas tölgyfákat- törzsük átmérője 30-40 centiméter körüli - többszöri fordulóval szállították el a helyszínről.
Szezonja van a falopásnak.
A sajtóhírekben szerepel, hogy Borsodban évente félmilliárd forintnyi kárt okoznak a fatolvajok. Az Ózd körüli erdők 80 százalékát már ellopták az utóbbi 10 évben. Romániában szekeres fatolvajokat kaptak el, Magyarországon autósokat. Nálunk évente több mint 10 millió forinttal károsítják meg a fatolvajok a magánerdő-tulajdonosokat. Az állami erdészetek is hasonló mértékben károsodnak.
Mi a helyzet Vas megyében? A gáz drágulásáról és a fahiányról szóló hírek befolyásolják-e a falopásokat?
A tolvajok saját részükre vagy eladásra lopnak. Merthogy ez is a pénzkereset egyik módja. Jól jár a tolvaj, meg az is, aki megveszi a lopott fát.
Mit tapasztalnak az erdészek? A gázárak emelkedése miatt sokan áttértek a viszonylag olcsóbb fatüzelésre. Többen lopnak-e emiatt fát, mint tavaly?
— Ez a jelenség nem csapódik le nálunk. Még nem köszöntött ránk az igazi hideg, talán emiatt is van, hogy a tolvajlás mértéke hasonló a tavalyihoz. Évente 2 millió forint feletti a kárunk - mondja Gulyás Imre, a Szombathelyi Erdészeti Zrt. csoportvezetője.
Nagyobb lopások az állami erdőkben Sárvárnál, Nemeskeresztúron és Nádasdnál fordultak elő az idén. A legnagyobb tételt, 40 köbmétert, Nemeskeresztúron vitték el. A tolvajok érthettek a fához, mert akácot loptak, és az nedvesen is elég.
- Jellemző, hogy azt a fát lopják el, amit már összeraktunk - magyarázza Gulyás Imre.
Több mint 47 ezer hektár erdőn 50 ezer köbméter a tűzifa. A Szombathelyi Erdészeti Zrt.-nek ennyit kellene megvédenie a tolvajoktól Vas megyében.
A tolvajoktól, akik már nem a hagyományos módon, nem csak egy kerékpáron , szállítják el az erdőből a tü-zelnivalót. Megjelentek a „nagybaniak" is. Ezek azok, akik a már kitermelt, az erdészet dolgozói által gondosan összerakott, eladásra váró kereskedelmi mennyiségű fát viszik el teherautón, hogy aztán üzleteljenek vele. Magyarul: eladják.
Motorizálták magukat a tolvajok. A múlt héten Kőszegen, a Kiserdőből is vagy teherautóval vagy furgonnal szállították el az erdészet 20 köbméter tölgyfáját. Volt már olyan (lebukott) tolvaj, aki erre a célra bérelt zárt kisbuszt, egy másik traktort, de még rakodógépet is hozott, s így, profi módon, gyorsan vittek el sok fát.
Mit tehetnek a fatolvajok ellen az erdők tulajdonosai? Államiak és magánosok is próbálnak védekezni. A magánerdők tulajdonosai az országban több helyen is bizonyos mennyiségű, ingyenesen elszállítható fát biztosítanak a rászorulóknak, de ettől még ezeken a területeken nem szűnik meg a tolvajlás.
- Ilyen energiaárak mellett az elszegényedéssel együtt nő a falopás mértéke - mondja el Luzsi József, a Magánerdő-tulajdonosok és -gazdálkodók
Országos Szövetségének elnöke. Szerinte veszélyeztetettebbek az ország szegényebbek lakta területein és a lakóhelyekhez közelebb
fekvő erdők.
Az engedély nélküli fakitermelés ellen sokféleképpen védekeznek.
- Hétvégeken ügyeletet szervezünk, közös akciókat a
rendőrökkel, együttműködünk a határőrökkel, sorom
pókkal zárjuk le az erdei utakat, hogy ne lehessen behajtani rajtuk az erdőbe. Ugyancsak emiatt azokon az erdőrészeken, ahol az elkövetkezendő néhány  évben nem lesz fakitermelés, kiárkoljuk a talajt. Árkot ásunk, hogy ne lehessen beautózni az erdőbe. Védekezünk azzal is, hogy a kereskedelmi mennyiségben kitermelt fát nem tároljuk sokáig, a vevővel azonnal próbáljuk elszállíttatni -mondja el Gulyás Imre.
Mi történik az elfogott tolvajokkal? Ha a fa még náluk van, természetesen visszaadatják velük. Ha nincs, akkor kifizettetik.
- Tömeges méreteket nem ölt a megyében a fatolvajlás sem Vasban, sem Győr-Moson-Sopronban, ráadásul itt az erdőtulajdonosok jogkövető magatartást folytatnak. Az Õrségben hagyományosan figyelnek is arra, mi történik az erdőkben - magyarázza Nagy Imre, az Állami Erdészeti Szolgálat szombathelyi igazgatója.
A megkérdezett szakemberek kivétel nélkül aggódnak: ahogy nőnek az energiaárak, nő a szegénység az országban, a falopások terén kedvezőnek mondható vasi helyzet megváltozhat.

NÉMETHY MÁRIA


© 2024 Forestpress. All Rights Reserved.