Egyedi változások az erdőben (Új Szó)

Csillag inaktívCsillag inaktívCsillag inaktívCsillag inaktívCsillag inaktív
 
2006. november 25.
Egy éve vizsgálják a szakértők a természeti csapás sújtotta Tátrában az ökoszisztémák módosulásait
A tudósok számára az egyéves megfigyelés meglepetése a vegetáció lassú megújulása a tavalyi tűzvész pusztította helyeken. „Azt vártuk, hogy a növénytakaró csökkentse az extrém hatásokat a talaj túlmelegedését illetően. De a növényzetnek nincs ekkora hatása. A hajdani tűzvész helyén lévő füves terület még mindig pusztaság jellegű. Úgy melegszik fel, mintha nem nőne ott semmi” – magyarázta a TANAP kutatóállomásának vezetője, Peter Fleischer.

A kutatások azonban főként az ökoszisztémák szélvihar utáni változásaira irányulnak, a klímát, a talaj tulajdonságait, a növényzetet és állatállományt beleértve.
A többi kutatási területen főként a szén meglétét és egyensúlyát figyelik. Ennek az anyagnak az előfordulása mindenütt hasonló tendenciákat mutat. Az elvárásokkal szemben azokon a területeken, ahonnan a kidőlt farönköket elszállították, és most újra fásítanak, a szén előfordulása még kedvezőbb, mint az érintetlen területeken. A tudósok ezt a tényt a vegetáció intenzív növekedésének és a fotoszintézis működésének tulajdonítják. A farönköktől megszabadított terület sokkal jobban köti a szenet, mint az a terület, ahol nem avatkoznak bele a fejlődésbe. Természetesen a jelenlegi eredmények csupán részlegesnek tekinthetők, hiszen csak egyéves kutatást tükröznek, ezért nem lehet általánosításokat levonni belőlük a vihar sújtotta területek megújulását tekintve. Az azonban nyilvánvaló, hogy a természeti katasztrófa utáni változások egyediek az erdei ökoszisztémáknál, és sok új adatot hoznak ezek működésének megismerésébe.
A nemzeti parkban lévő kutatóintézet a kutatócsoportok koordinátora. Négy, egyenként százhektáros területen folyik a megfigyelés. A kutatók összehasonlítják az egyes területeken kapott eredményeket. A négy területből kettő a szélvihar sújtotta rész, az egyikben a farönköket elszállították, a másikban a természet erőire bízták a megújulást. A harmadik terület a tavalyi tűzvész áldozata volt, a negyediket pedig nem sújtotta semmilyen természeti csapás. (s, kozs)
KOZSÁR ZSUZSANNA

 


© 2024 Forestpress. All Rights Reserved.