Míg tavaly 35-40 ezer köbméter, az idén már 100 ezer köbméternél több fát termeltek ki illegálisan a magyarországi erdőkből, s a szakemberek szerint a falopások mértéke az év végére meghaladhatja a 200 ezer köbmétert – tájékoztatott a földművelésügyi tárca főosztályvezető-helyettese.
A Földművelésügyi és Vidékfejlesztési Minisztérium természeti erőforrások főosztálya, valamint az Állami Erdészeti Szolgálat szakemberei elmondták: a kétmillió hektáros hazai erdőterületről legálisan, a szabályokat betartva, évente átlagosan 7-7,5 millió köbméternyi fát termelnek ki. A kivágott területeket pedig felújítják, újratelepítik.
A többnyire faüzérek megbízásából dolgozó, illegális fakitermelők ezzel szemben nemcsak anyagi kárt okoznak (a 100 ezer köbméternyi fa értéke tűzifa áron is számolva is 1,5 milliárd forint), hanem jelentős környezetkárosítást is – mondta a minisztérium főosztályvezető-helyettese.
Klemencsics András szerint a fatolvajok gyakran vágásra még nem érett erdőt vágnak tarra, a szakszerűtlen fakitermeléssel erdővédelmi problémákat okoznak, a kivágott erdők újratelepítése, felújítási költségei pedig milliárdos nagyságúak.
A szakember elmondta: az illegális fakitermelés visszaszorításában sokat segíthet az erdőtörvény módosítása. A javaslatot rövidesen tárgyalja az Országgyűlés, s ha elfogadja az abban foglaltakat, januártól a jogszabály már életbe léphet.
A módosított erdőtörvény értelmében az erdészeti hatóság által kiállított engedélyt munka közben is magánál kell tartania a fakitermelést végzőnek, a hatósági ellenőrzés során a fát szállító gépjárműveknek pedig igazolniuk kell a rakomány eredetét.
Jelentősen emelkedik az illegális fakivágást végzők pénzbüntetésének mértéke is, mivel a Legfőbb Ügyészség állásfoglalása szerint az illegális fakitermelések környezetkárosító bűncselekménynek számítanak, ezért szabadságvesztés büntetést vonhatnak maguk után.