Elszomorító tendencia, hogy nincstelenek asszisztálnak (pénzért?) sötét üzletekhez
Nem lesz könnyű behajtani a kiszabott pénzbírságokat...
Cece (GG) - Nem akkora skandalum, mint először hittem, de a növekvő tendenciák miatt ez ügyhöz hasonló dolgok tengeri kígyóvá nőhetnek Magyarországon.
Lakásmaffia. Látszólag semmi köze sincs egy magánerdő fáinak kivágásához, de ha elolvassák ezt az írást, megértik, hogy mire gondolok. Magyarán: mindkét ügy hátterében tanult, ravasz emberek állnak, akik olyan szereplőket tolnak a dolgok előterébe, - akik anyagilag nem vonhatóak felelősségre.
Történt ugyanis, hogy Cece szomszédságában, konkrétan a Dunaföldvár felé vezető úton valaki eladott valakinek egy magántulajdonú erdőt, teljesen szabályosan és jogszerűen. Aki „megvásárolta" - természetesen ez nem bizonyítható, hogy más (mások) megbízásából -, az egy hajléktalan személy, bár most van ideiglenesen egy bejelentett albérlete a környéken. De természetesen, mint az utóbb kiderült, tulajdoni lap másolata van az ingatlanról.
Ezt a majdnem tizennyolc hektáros erdőt (akáccal elegyes fekete- és erdei fenyvest) azóta kivágták, erdész szakszóval „tarra", azaz kopaszra, ami azt jelenti, hogy teljesen letarolták, nem hagytak meg egyetlen fát sem.
Ezt nevezik - ugyancsak erdészeti és jogi kifejezéssel - engedély nélküli fakitermelésnek. Azért illegális, mert, habár saját fámat vágom vagy vágatom ki a saját erdőmben, de mégsem akkor tehetem, amikor én azt elképzelem, avagy nagy pénzhiányban vagyok, hanem amikor a tízévenként készülő, a hatóság által előírt üzemterv megengedi azt. Az érthetőség kedvéért, egy tölgy- vagy bükkerdő nyolcvan-száz évig is elélhet, tehát nem vághatom ki harmincöt éves korában.
Nos, esetünkben a hatóság, az Állami Erdészeti Szolgálat meg is tette a megfelelő jogi lépéseket, miután tudomására jutott a dolog. Ezek után - kérdezhetné a nyájas olvasó — mi is a gond? Elsősorban az, hogy a hajléktalan és papíron bejegyzett tulajdonos, akinek nevét szándékosan nem írom ide, lenne az egyetlen büntethető személy.
De hadd ne tegyem föl a maximálisan költői kérdést: mikor fogja kifizetni - és nem utolsósorban: miből — a hatóság által - megítélt, majdnem tizenkilenc millió forintot? Ezt az engedély nélküli fakivágásért szabták ki. (Körülbelül 1900 köbméter faanyagról van szó.) Õ „csak" kivágatta és eldöntette. Erdészeti hatósági eljárás, keretében kell
majd behajtani rajta, nem minimális, hanem egyenesen nulla eséllyel.
Vajlószínű - mivel akácról van szó -, hogy a fát eladásra szánják, és nem bútorgyáraknak, hanem tűzifának. Ezt már Emmerling Gábor, a Vadex Zrt. fahasználati igazgatója tette hozzá. No meg azt, hogy pár éven belül „elszabadulhat a pokol" ilyen ügyekben is kies hazánkban.